Žaliavos rinkimas

Šaknų ir šakniastiebių kasimas

Vaistinių šaknų kasimas

Šaknys ir šakniastiebiai kasami vėlai rudenį, kai sunyksta antžemines augalo dalys, arba anksti pavasarį, kol neatžėlė jauni ūgliai. Šiuo metu juose daugiausia veikliųjų medžiagų. Dažniau kasama rudenį, nes yra daug lengviau augalą surasti ir atpažinti.

Galima kasti bet kuriuo dienos laiku.

Iškasus nupurtomos žemės, gerai nuplaunama šaltame vandenyje (geriau tekančiame). Švarios šaknys ir šakniastiebiai apvytinami lauke, pašalinamos smulkios pridėtinės šaknys, stiebų lapų liekanos.

Negalima plauti šaknų ir šakniastiebių tų augalų, kurie kaupia saponinus (saponinai išsiplauna) ir gleives (gleivės brinksta). Šiuo atveju nuo požeminių augalo dalių žemės nuvalomos kietu šepečiu.

Šakniastiebiai ir šaknys, nekaupiantys eterinių aliejų, džiovinami saulė-toje vietoje, kaupiantys juos (ajero, valerijono) – lauke pavėsyje arba gerai vėdinamoje patalpoje, kai kada 50° C temperatūroje. Labai stori šakniastiebiai ir šaknys džiūsta lėtai, todėl geriau juos perpjauti išilgai į dvi ar keturias dalis.

Gerai išdžiovintos šaknys ir šakniastiebiai laužiami nelinksta, o traškėdami lūžta.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama