Augalai

Didžialapė hortenzija

Didžialapė hortenzija

Didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla L.) užkariavo Europą 1789 m. Garbinamos ir nekenčiamos jos ištvėrė iki mūsų laikų. dabar auginamos dėl puikių žiedynų, didelių lapų ir tankaus rutulio formos kero. Ne visos ištveria mūsų žiemą, bet pabandyti verta. Žemaūges sodines didžialapes hortenzijas galima auginti vazonuose arba kubiluose ir per žiemą rūsyje.

Didžialapės hortenzijos krūmaiNatūraliai didžialapės hortenzijos užauga iki 4 m, bet mūsų gėlynuose pasiekia vos 1.5 m aukštį, nes žiemą stiebai dažnai apšąla arba iššąla iki pat žemės. Jų žiedynai įvairių spalvų, žiedeliai dvejopi – smulkūs dvilyčiai žiedyno viduryje ir stambūs sterilūs spalvoti aplink. Pasižymi nuostabia žiedynų spalvų įvairove. Kai kurių atmainų žiedynų sudėtis nėra tolygi ar simetriška, skiriasi žiedlapių išsidėstymas bei spalvinės kompozicijos.

Čia aprašomos hortenzijų rūšys paprastai žydi liepos – rugsėjo mėnesiais, priklausomai nuo oro sąlygų. Literatūroje šios rūšies hortenzijos vadinamos didžialapėmis arba stambialape hortenzija.

Didžialapių hortenzijų žiedynai skėtiškos šluotelės formos, iki 30 cm skersmens. Kad hortenzijos būtų gražios, jas reikia rūpestingai prižiūrėti. Jos nėra atsparios. Šaltą žiemą stiebai iššąla iki žemės, o kartais žūva visas augalas.

Tai ne visos bėdos – pumpurus kitiems metams hortenzijos krauna ankstyvą rudenį ir stiprios rudeninės šalnos gali juos pražydyti. Be to, jie dažnai apšąla ir nuo pavasarinių šalnų. Neteisingai išgenėję, žiedų taip pat nesulauksite.

Hortenzija vazoneDidžialapė hortenzija ne tik pukiai auga vazone, bet netgi šis auginimo metodas gali būti pranašesnis ir palengvinti augalo priežiūrą. Sakoma, jog lepesnių veislių stambialapes hortenzijas žymiai verčiau auginti vazonuose. Jos gali vasaroti lauke iki vėlyvo rudens, paskui pernešamos į rūsį.

Lauke žiemojančių hortenzijų peržydėję žiedynai ant krūmo paliekami iki pavasario, nes saugo nuo šalčio. Rudenį stiebai užpilami žeme ir lapais. Pavasarį pernykščiai žiedynai ir silpnos ligotos šakos išpjaunamos, jauni vienmečiai stiebai paliekami, nes žydės.

Hydrangea macrophylla ‘Hobella‘ ir ‘Love you Kiss‘ hortenzijų žiedai iš pradžių švelniai rausvi, paskui šviesiai žali, o žydėjimo pabaigoje pasidaro raudoni. ‘Claudie‘ žiedai rausvi pilnaviduriai. ‘Variegata‘ lapai su baltu apvadu, saulėje apdega. ‘Forever Pink‘ – sodriai rausvi žiedai, ‘Blue Billow‘ – ryškiai mėlyni smulkūs žiedeliai centre ir šviesiai melsvi, stambūs – aplink. ‘Penny Mac‘ – sterilūs žiedai melsvi su baltu viduriuku. ‘Red Beauty‘- sterilūs žiedai ryškiai raudoni. ‘Endless Summer‘ žiedai iš pradžių žalsvai melsvi, o žydėjimo pabaigoje pasidaro šviesiai mėlyni.

Pradedantiesiems augintojams iš pradžių geriau auginti šluotelines ir šviesiąsias hortenzijas. Jos nereiklios, atsparios šalčiui.

Hortenzijos lauko vazonuoseKad hortenzijos būtų gražios, jas reikia dažnai ir gausiai laistyti, tinkamai genėti. Gerai auga derlingoje, purioje ir rūgštokoje (5-5.5 pH) arba neutralioje (apie 6 pH) priemolio žemėje.

Saulėje didžialapės hortenzijos žiedai išblunka. Greitai išdžiūvančiuose priesmėlio dirvose augalas ne retai ima skursti. Prancūziškų (stambialapių) hortenzijų Hydrangea macrophylla stiebai trapūs, o žiedynai sunkūs, todėl reikia saugoti nuo vėjo. Geriausia vieta auginti šiuos nuostabaus grožio krūmelius – pusiau pavėsis.

Hortenzijas geriausiai sodinti pavasarį. Joms reikia 50-70 cm skersmens ir 40-50 cm gylio duobių, kurios užpildomos lapinės, mėšlinės žemės, durpių ir smėlio (2:2:1:1) mišiniu. Jeigu žemė nėra skurdi, ją užtenka pagerinti kompostu ar durpėmis. Pasodinus gausiai palaistoma ir mulčiuojama durpėmis.

Pabaigai, kviečiu pasigrožėti didžialapių hortenzijų žiedų formų bei spalvų gausa žemiau esančioje fotografijų galerijoje.

Didžialapės hortenzijos sodinimas
Raudona hortenzija 'ruby'
Didžialapė hortenzija 'nikko blue'
Hortenzijų sodinukai
Stambialapės hortenzijos žiedas
Spalvoti hortenzijų žiedynai
Didžialapės hortenzijos 'bouquet rose'
Hortenzijos vazone
Hortenzija rausvais žiedais
Didžialapė hortenzizja 'green cloud'
Oranžinė hortenzija
Stambialapė hortenzija violetiniais žiedais
Vazoninė hortenzija
Didžialapė hortenzija 'love'
Violetinė hortenzija
Dvispalvės hortenzijos
Balta hortenzija 'white delight'
Hortenzijų spalvos

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama