Patarimai

Daigintų bulvių sodinimas

Daigintų bulvių sodinimas

Sodindami daigintus gumbus ne tik ankščiau valgysite šviežias bulves, bet ir prikasite daugiau negu paprastai. Tai ypač efektyvu, kai metai sausi, nes daigintos bulvės greičiau sudygsta ir anksčiau pradeda augti, todėl joms užtenka per žiemą dirvoje susikaupusios drėgmės.

Rekomenduojama daiginti labai ankstyvų (užauga per 70-80 dienų) ir ankstyvų (užauga per 80-90 dienų) veislių bulves. Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašas labai ilgas, be to, kasmet patikslinamas, įrašomos naujos ir perspektyvios, ir išbraukiamos seniausios veislės. Todėl rekomenduoti geriausias veisles nedrįstu.

Neblogos labai ankstyvos ‘Venta’, ‘Adora’, ‘Izora’, ‘Žukovskij rannij’, ‘Ukama’, ‘Fresco’, ‘Gloria’, ‘karla’, ‘Prior’, ‘Rosara’, ‘Impala’, ‘Latona’, ‘Red scarlet’, ‘Solist’, ‘Collete’, ‘Karatop’, ir ankstyvos ‘Vokė’, ‘Vaiva’, ‘Goda’, ‘Provita’, ‘Valisa’, ‘Nevskij’, ‘Sante’, ‘Ausonia’, ‘Planta’, ‘Karlena’, ‘Carlita’, ‘Rasant’, ‘Agave’, ‘Miriam’, ‘Tomensa’, ‘Vineta’, ‘Dietkoselskij’ veislių bulvės.

Bulvių daiginimas
Bulvių daiginimas pjuvenose

Daiginkite tik maistui skirtas bulves. Sėklinių daiginti neverta, nes anksti nukasę vargiai sveikas išlaikysite iki kito pavasario. Šiltai laikomi gumbai pradeda dygti, vysti, praranda ne tik maistinę, bet ir sėklinę vertę.
Bulvės pradedamos daiginti likus 30-45 dienoms iki sodinimo. Šilumoje jos sudygsta greičiau, bet temperatūra neturi būti aukštesnė kaip 17°C, nes gumbai ima vysti, užauga ilgi, trapūs ūgliai. Sodinti geriausia 50-80 g gumbus su 1-1.5 cm storio daigeliais. Iš smulkesnių gumbų užaugę kerai dera vėliau.

Specialiame vandens, kalio permanganato, boro rūgšties ir vario sulfato (10l/ 2 g/ 2 g/ 2 g) tirpale 20 min.pamirkyti gumbai sudygsta dar greičiau, per 25-30 dienų. Pumpurai greičiausiai pabunda 20°C šilumoje. Kai prasikala daigai, temperatūra sumažinama iki 8-17°C. Per šiltai daiginamos bulvės išgarina daugiau drėgmės, ilgi ir trapūs ūgliai išnaudoja visas maisto medžiagų atsargas. Be to, šilumoje labiau plinta ligos.

Gumbams daiginti tinka šviesi (saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių) ir drėgna (85-90 proc.) patalpa. Sausoje patalpoje bulves bent kartą per savaitę reikia nupurkšti vandeniu. Šviesoje jos pažaliuoja ir maistui netinka, užtat labai gerai dygsta. Po odele susikaupęs chlorofilas skatina vystytis šaknis, lapus ir stolonus.

Sudygusi bulvė
Bulvės sodinimas

Dažniausiai gumbai daiginami rūsyje, 2-3 sluoksniais sukrauti į dėžutes. Po 2 savaičių apatinės bulvės perkraunamos į paviršių ir nupurškiama medžio pelenų (stiklinė medžio pelenų/ 2 l vandens. Viską gerai išmaišyti, palikti parai nusistoti, paskui nukošti per marlę) tirpalu.
Namuose bulves galima daiginti skaidriuose plastikiniuose 1 m ilgio ir 20-25 cm pločio maišeliuose (pasigaminkite patys iš celofano). Juose kas 10-15 cm išmušamos 10 cnt dydžio skylutės, kad patektų oras ir išeitų anglies dvideginis, kuris susidaro, kai gumbai kvėpuoja. Į maišelį supilama po 10 kg bulvių, galai užsiuvami arba užlydomi. Gumbai paskirstomi po lygiai maišelio galuose, kuris pakabinamas per vidurį ant balkio arba ištemptos vielos.

Bulvės sudygsta ir tamsoje, svarbiausia, kad užtektų drėgmės. Gumbai sluoksniuojami į dėžes su pjuvenomis, durpėmis, kompostu arba smulkintais šiaudais, paskui palaistoma (laistytuvu su sieteliu) kambario temperatūros vandeniu. 12-15°C šilumoje gumbai sudygsta per 15-20 dienų.
Bulves galima daiginti iš karto keletu būdų. Iš pradžių jos apie 25 dienas laikomos šviesiai. Kai susiformuoja trumpi ir stori daigai, sluoksniuojama į dėžutes su drėgnomis durpėmis ir paliekama dar 7-10 dienų. Paskutinę savaitę bent kartą palaistoma mineralinių trąšų tirpalu (10 l vandens/ 60 g paprastojo superfosfato/ 30-40 g kalio chlorido/ 40-50 g amonio sulfato).
Bulvės vienodžiau sudygs ir derlius bus didesnis, jeigu prieš sodindami apvelsite jas medžio pelenais ( 250 g medžio pelenų/50 kg bulvių).

Daigintos bulvės sodinimas
Bulvių daigai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama