Kinrožėms priklauso daugiau kaip 200 rūšių lapus metančių ir visžalių krūmų, medžių, o taip pat vienmečių ir daugiamečių žolinių augalų. Beveik visi jie kilę iš tropinių ir subtropinių rajonų (taip pat ir namuose auginamos tikrosios kinrožės (Hibiscus rosa-sinensis)), ir tik keletas gali augti vidutinio klimato juostoje. Pietiniuose rajonuose populiarios Sirijos kinrožės arba ketmijos. Pas mus joms per šaltos žiemos (nors turime duomenų, kad šiltai apmūturiuotos išgyvena), bet jas galima auginti kaip vienmetes lauko gėles, nes anksti pasėtos pražysta tais pačiais metais arba sodinti į vazonus ir žiemai pernešti į namus. Rečiau auginamos hibridinės kinrožės, kurios gali žiemoti lauke. Jų stiebai rudenį nušąla ir nupjaunami, o pašaknės storai uždengiamos.
Sirijos kinrožės (Hybiscus syriacus) kilusios iš Kinijos ir Vakarų Azijos. Labai mėgiamos ir auginami Kaukazo, Vidurinės Azijos, Moldavijos ir Krymo soduose, taip pat Pietų Europoje. Tai 2-4 m krūmai ryškiai žaliais kiaušinio formos, iki 10 cm ilgio lapais. Žiedeliai pavieniai, mažesni negu tikrųjų kinrožių, įvairių spalvų (nuo baltų iki alyvinių), dažnai dvispalviai, paprasti ir pilnaviduriai.
Auginamos kaip puošnūs krūmai arba nedideli medeliai. Sirijos kinrožės mėgsta saulę, šviesą ir drėgmę. Karštą vasarą reikia laistyti ir gausiai tręšti, tuomet žydi nuo liepos vidurio iki pirmųjų šalčių. Gali augti pusiau pavėsyje, bet žydi prasčiau. Nemėgsta ir šalto lietingo oro.
Dauginama sėklomis ir pusiau sumedėjusiais auginiais. Pilnavidurės – tik vegetatyviai. Sėjama į dėžutes anksti pavasarį, tinkamai prižiūrimi sėjinukai pražysta tų pačių metų rugpjūčio mėn.
Hibridinės kinrožės (Hibiscus x hybrida) sėklomis užsienio sėklų firmos pradėjo prekiauti palyginti neseniai. Tai žiemojanti kinrožė. Mažai kas žino, kad pirmąsias hibridines kinrožes prieš gerą pusšimtį metų buvo išvedęs garsus rusų selekcininkas F. Rusanovas. Jis tarpusavyje kryžmino amerikines rūšis – Hibiscus cocineus, Hibiscus moscheutos, Hibiscus miltaris.
Raudonžiedės kinrožės (Hibiscus cocineus) auga subtropikuose, ir mūsų žiemos jiems per šaltos. Hibiscus miltaris šalčiui visai neatspari. Hibiscus moscheutos (JAV ir Kanadoje jos lauke auginamos 4-5 zonoje) yra atsparios šalčiui, gali peržiemoti lauke. Sukryžminus šias tris rūšis buvo gauti šalčiui atsparūs ir labai gražūs įvairių formų hibridiniai hibiskai, kurie vėliau pripažinti atskiromis rūšimis. Jų žiedai buvo panašūs į tikrųjų kinrožių žiedus, o lapai – į klevo lapus. Tačiau dėl neaiškių priežasčių visos rūšys buvo prarastos. Keletą hibridinių rusiškų kinrožių nežinomais pavadinimais iki šiol augina Kubanės sodininkai.
JAV ir Vakarų Europos rinkoje vėl pasirodžiusios hibridinės kinrožės – jau ne rusų, bet kitų šalių selekcininkų pasiekimas. Hibridinėms kinrožėms dabar priskiriami tarprūšiniai įvairių kinrožių hibridai.
Pas mus jie neauga aukšti, dažniausiai būna 1-2 m aukščio. Tai krūmeliai gražiais lapais ir dideliais atvirais arba pusiau atvirais žiedais (17-25 cm skersmens). Nelygu hibridas, pražysta liepos pabaigoje arba rugpjūčio mėn. ir žydi iki stipresnių šalnų (kartais net iki spalio vidurio). Kiekvienas augalas užaugina po 8-10 ir daugiau stiebų, kurie suformuoja apie 50-80 pumpurų. Vienas žiedelis žydi vos parą, bet kitą rytą jį pakeičia nauji. Sėklų dažniausiai nespėja užmegzti, o jeigu užmezga, sėjinukai neatitinka veislės požymių (mažesni žiedai, pilnai neišsiskleidžia). Hibridines kinrožes lengva dauginti auginiais, ir jie dažniausiai pražysta tais pačiais ar kitais metais. Šviežios sėklos sudygsta per 7-21 dienas, sėjinukai pražysta po 2-3 metų.
Labai gražios lauko kinrožės ‘Fireball‘, ‘Kopper King‘, ‘Fantasia‘, ‘Crown Jewells‘, ‘Dreamcatcher‘, ‘Plum Crazy‘ ir kitos.
Hibridinės lauko kinrožės nereiklios žemei (ji turi būti laidi vandeniui), bet mėgsta saulę, o pavėsyje skursta. Nepakenčia smarkaus vėjo. Atsparios sausrai, bet patręštos ir palaistytos žydi gausiau. Šaltą pavasarį, kai nuolat kartojasi šalnos, jaunus hibiskų ūglius pravartu apvynioti agroplėvele. Rudenį žiemojančios kinrožės stiebai nupjaunami iki žemės ir storai mulčiuojami (panašiai kaip budlėjos). Galima stiebus palikti per žiemą ir išpjauti pavasarį. Nauji ūgliai auga greitai ir vasaros pabaigoje pražysta. Jauni augalai jautresni šalčiui.
Augalai gali žūti per žiemos atlydžius, jeigu šaknys mirks vandenyje, todėl priemolyje verta iškasti gilesnę duobę ir įrengti storą drenažą.
Pirkdami sėklas iš užsienio e-parduotuvių, atkreipkite dėmesį į lotynišką augalo pavadinimą (Hibiscus x hybrida ar tiesiog Hibiscus ‘Fantasia’), taip pat klimato zoną, kurioje jis gali augti. Neretai supainiojami pavadinimai ir vietoje šalčiui atsparių hibridinių kinrožių prekiaujama Sirijos ar kitų lepesnių kinrožių sėklomis.
Teksto komentarai