Patarimai

Žolės svoriui mesti

Žolės svoriui mesti

Nutukimui gydyti kaip papildoma priemonė vis dažniau naudojami augaliniai preparatai. Jie nepakeičia subalansuotos mitynos ar fizinių pratimų, bet šiek tiek sumažina apetitą, pagreitina medžiagų apykaitą, o kartu – ir rezultatą, todėl sustiprina tai, ko labiausiai trūksta – motyvaciją.

Vaistiniai augalai, kurie įtakoja lieknėjimo procesą, dažniausiai skirstomi į 4 grupes. Pirmąjai grupei priklauso augalai, kurie suteikia apgaulingą sotumą jausmą skrandyje. Tai kai kurie kaktusai (Hoodia), rudieji jūros dumbliai (laminarijos) ir pan. Dumbliai nuo vandens skrandyje išbrinksta, skrandis prisipildo ir jo receptoriai siunčia smegenims signalą, kad maisto užteks.

Kartais nutukimas susijęs su skydliaukės funkcijų sutrikimais. Tuos sutrikimus dažniausiai sukelia jodo trūkumas. Jūros dumbliuose yra daug jodo, kuris pagerina medžiagų apykaitą. Svarbu: Preparatai su jūros dumbliais netinka žmonėms, kurie alergiški jodui, kasdien vartoja joduotą druską arba vaistus, kurių sudėtyje yra jodo.

Antrai grupei priklauso vadinamieji valantys augalai, kurie laisvina vidurius, varo šlapimą, gerina virškinimą ir skatina tulžies išsiskyrimą. Tai beržai svyruokliai, miškinės žemuogės, dilgėlės, paprastieji kukurūzai, paprastieji kadagiai, graikiniai riešutmedžiai, trispalvės našlaitės, mėlynės, gervuogės, kmynai, anyžinės ožiažolės, juodieji šeivamedžiai, kai kurios garstyčios, kiečiai, lakišiai, gysločiai, žiemės, šunobelės, asiūkliai ir kiti. Šių augalų preparatų negalima ilgai vartoti. Jie gali suerzinti jautrų žarnyną, sutrikdyti normalią inkstų veiklą. Nuolat laisvinamuosius arba šlapimą varančius preparatus vartojančiam žmogui trūksta vitaminų, mineralų (ypač kalio ir magnio), jis greičiau pavargsta, oda greičiau sensta.

Trečiai grupei priklauso augalai, kurių veikliosios medžiagos gerina medžiagų apykaitą ir stabdo naujų riebalinių ląstelių susidarymą, taip pat greitina ir gerina riebalų skaidymą. Jie plačiai naudojami tiek tradicinėje (apelsinai, baklažanai, dioskorėjos, kopūstai, kaštonai, svogūnai, miškiniai česnakai, pipirmėtės, kiaulpienės, juodauogiai šermukšniai, česnakai, eleuterokokai, putinai, adoniai), tiek liaudies (šilokai, soja, kininės arbatžolės, kiauliauogės, garstyčios, bandreniai) medicinoje.

Labai stipriai veikiančių augalų preparatus (ženšenis, eleuterokokai ir pan.) galima vartoti tik paskyrus gydytojui, nes jie gali labiau pakenkti, negu pagelbėti. Jie stimuliuoja organizmą, todėl gali paūmėti lėtinės ligos, staigiai pakilti kraujospūdis. Kartais šie preparatai sukelia ūmius pilvo spazmus, skausmo priepuolius.

Ketvirtai grupei priklauso augalai (kalninės arnikos, valerijonai, pakalnutės, magnolijos, eukomijos, rusmenės) veikiantys širdies ir kraujagyslių sistemą. Jų preparatus gali paskirti tik gydytojas.

Liaudies medicinoje nutukimas gydomas įvairiosiomis žolėmis, kurias sunku priskirti kuriai nors iš grupių. Tai mėtos, petražolės, alijošiai ir pan. Cukraus kiekį kraujyje mažina mėlynės, pupelių daigai, kiaulpienės, lakišius, aralija, ženšenis, bruknės, stumbražolės, citrinvytis, liepų žiedai, raugerškiai, česnakai, eukaliptai, žemuogės, avietės, šermukšniai, arbūzai, moliūgai, kopūstai, gysločiai ir kiti augalai bei jų preparatai.

Medicinoje dažniausiai naudojamos ne pavienės žolės ar jų dalys, bet mišiniai. Labai gerai lieknėjančio žmogaus odą veikia pušų spyglių nuoviro vonios ir masažai su eteriniais aliejais. Medžiagų apykaitą gerina, vandenį iš organizmo šalina levandų, kadagių, rozmarinų, citrusinių augalų, snapučių, kedrų, kiparisų, kmynų, muskatinio šalavijo ir kitų augalų eteriniai aliejai.

Svarbiausia suprasti, kad nei cheminiai, nei augaliniai preparatai nėra panacėja nuo nutukimo. Jie labiau kenks, negu padės, jeigu nepakeisite gyvenimo būdo – tinkamai nesimaitinsite ir nejudėsite.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama