Patarimai

Upės akmenys pirčiai

Upės akmenys pirčiai

Suomijoje ir Švedijoje saunoms naudojami upių akmenys, kurie įkaitinami iki maždaug 65 laipsnių pagal Celsijų.

Pirtims renkami upių akmenys būna įvairių formų ir dydžių. Priklausomai nuo krosnies tipo ir dydžio upėje reikia ieškoti apvalios, ovalios, stačiakampės, kvadratinės arba plokščiadugnės formos akmenų.

Paprastai naudojami apvalūs upės akmenys, kurių skersmuo svyruoja nuo dviejų 5 centimetrų iki maždaug 30 cm.

Pirties įrengimas naudojant upės akmenisPanašu kad pirtys pastaraisiais metais išpopuliarėjo dar labiau. Visi norime patirti tikrą atsipalaidavimą ir pirties teikiamą malonumą.
Kaip šiuolaikinės pirties krosnelės sukuria tą nepakartojamą pirties atmosferą, atgaivinančią kūną ir sielą? Ko reikia, kad pirtis būtų efektyvi? Vienas iš svarbių geros pirties elementų – upės akmenys pirčiai.

Liejant vandenį ant įkaitusių akmenų susidaro tirštas garas, kuris yra svarbiausias bet kurios, tikros pirties aspektas.

Akmenų kokybė ir kiekis turi tiesioginės įtakos garų ir pačios pirties kokybei. Todėl įrengiant pirtį, jos krosnies akmenims reikėtų skirti ypatingą dėmesį.

Pagrindiniai reikalavimai įkaitusiems pirties akmenims yra šie: Jie turi sulaikyti ir vėliau atiduoti šilumą, toleruoti aukštą temperatūrą ir neskilti nuo staigių temperatūros pokyčių.
Todėl jie turi būti masyvūs, vienalytės konsistencijos, tolygiai kaistantys visame savo tūryje ir nuo karščio vienodai išsiplėsti visomis kryptimis.

Kai kurių akmenų pirties krosnelėje naudoti paprasčiausiai negalima negalima.
Vulkaninės kilmės akmenys dažniausiai naudojami profesionaliose pirtyse, nes jie atsparūs dideliems temperatūros svyravimams.
Netinka minkštos uolienos, pavyzdžiui, tufas ar kalkakmenis.
Ilgesnį kontaktą su vandeniu turėję akmenys puikiai tinka pirčiai. Pavyzdžiui, upių ar paplūdimių akmenys idealiai tinka naudoti pirtyje, nes jie natūraliai grūdinti drėgmėje ir yra atsparesni aplinkos poveikiui.

upės akmenys pirtyje
upės akmenų krosnis
upės akmenys pirties statybai
akmenys iš upės pirčiai

Upės akmenys pasitaiko įvairių dydžių ir tai yra labai gerai. Jeigu nusprendėte įsirengti pirtį – būtinai prisirinkite įvairesnio dydžio upės akmenų.

Didesni akmenys dedami apačioje, o mažesni – viršuje.
Krosniai parenkami lygūs, apvalūs akmenys, nes tarp apvalių akmenų lengviau cirkuliuoja oras. Netinka smiltainiai ir sluoksniuoti akmenys. Jie greitai suyra ir užteršia garo kanalus.

Kiek upės akmenų reikia sukrauti, kad gautumėte geriausią garą pirtyje?

Atsakymas paprastas: akmenų kiekis priklauso nuo pirties dydžio.

Minimaliai skaičiuojama, kad 10 m2 ploto garinėje patalpoje ant krosnies reikia sukrauti 100 kg akmenų, taigi jei garinė patalpa yra 20 m2 ploto, akmenų kiekis turėtų būti dvigubai didesnis.

Kuo daugiau akmenų, tuo daugiau šilumos sukaupiama ir tuo geriau gali būti sukuriamas garas.

Tačiau labai svarbu nepersistengti: jei akmenų bus per daug, oras pro juos nepraeis ir pirtis tinkamai neįkais.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama