Augalai

Fatsija (gėlė)

Fatsija

Fatsija (Fatsia Decne. et Planch.) – aralijinių (Araliaceae) šeimos visžaliai medeliai ir krūmai. Gentyje yra tik dvi rūšys. Savaime auga Japonijoje ir Taivanio saloje.

Labiausia paplitusi japoninė fatsija (Fatsia japonica (Thunb.) Decne et Planch.) ir jos margalapės formos ‘Variegata‘ (lapai išmarginti baltomis ar kreminėmis dėmėmis) bei ‘Aureimarginali‘ (geltonu lapo pakraščiu).

Japoninė fatsija botanikojeTai visžalis, iki 2 m aukščio medelis su paprastu, sumedėjusiu, nesišakojančiu stiebu. Lapai žali, iki 30 cm skersmens, su 7-9 skiautėmis, blizgantys ir ilgakočiai. Žiedai neryškūs, gelsvai balti. Fatsijos vertinamos dėl gražių, didelių ir margų lapų.

Fatsija – šviesių, vėsių ir gerai vėdinamų patalpų augalas. Tamsiuose ir šiltuose kambariuose meta lapus. Rudenį ir žiemą laikoma šviesiai ir vėsiai (10-12°C šilumos, mažiausiai 8°C). Žiemą gali numesti keletą lapų. Vasarą laistoma gausiai, retkarčiais apipurškiama, žemė turi būti nuolat drėgna, bet neužmirkusi. Jeigu augalas perdžiūvo ir nulinko lapai, juos reikia pakelti ir paremti pagaliuku, nes patys nepajėgs išsitiesti. Kiekvienas perdžiūvimas fatsijoms labai kenkia.

Žiemą laistoma saikingai, bet nuolat. Tręšiama nuo pavasario iki rudens kas 2 savaitės organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, skirtomis lapiniams augalams. Jei fatsija labai aukšta, ją galima išgenėti.

Kambarinė lapinė gėlė fatsijaAugalai persodinami pavasarį, kovo-balandžio mėn. Jauni augalai kasmet, senesni – kas 3 metai. Tinka pirktinis universalus substratas arba velėninės, lapinės, kompostinės (humusas), durpinės žemės ir smėlio (1:1:1:1:0.5) mišinys. Persodintos fatsijos laikomos šiltai (15-18°C). Jeigu kambaryje šilčiau, reikia jį nuolat vėdinti. Vasarą augalą galima laikyti lauke pavėsyje. Saulėje lapai pabala. Prieš šalnas įnešama į šviesią ir vėsią patalpą.

Fatsijos dauginamos sėklomis, kurios sėjamos gegužės mėn. į lengvą žemę. Geriausiai dygsta šviesioje ir šiltoje (20°C) vietoje. Šviežios sėklos sudygsta greičiau. Viršūniniais auginiais šiuos augalus padauginti sunku, reikia naudoti fitohormonus. Dauginimo dėžę arba vazoną rekomenduojama šildyti iš apačios, laikyti 20-22°C šilumoje. Įsišakniję auginiai persodinami į didesnius vazonus.

Jeigu fatsijas puola amarai, juos nuplaukite vandens srove. Skydamariai nuvalomi denatūrate ar spirite pamirkytu skudurėliu, paskui lapai gerai nuplaunami vandeniu. Voratinklinės erkės naikinamos insekticidais. Jeigu žiemą fatsijoms per tamsu arba per šilta, jos pradeda mesti lapus, gali užpulti pilkasis pelėsis. Tuomet nuskinkite pažeistus lapus ir nupurkškite fungicidais. Jeigu lapus išmuša dėmės ir jie pradeda sparčiai kristi, augalus verčiau persodinti, nes gali būti pažeistos šaknys.

Fatsija japonica variegata
Krūmas fatsija
Fatsija lauke
Japoninė fatsija

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama