Augalai

Saulutės

Saulutės

Tai vienmečiai ir daugiamečiai žoliniai augalai. Lapai auga skrotelėje. Žiedynai pavieniai, rūšinių saulučių 1-2 cm, kultivarų — 3-8 cm skersmens. Žydi saulutės balandžio — gegužės mėn., o jeigu veja dažnai pjaunama ir jos nespėja peržydėti, gali žydėti visą vasarą. Sėklas subrandina, dažnai pačios pasisėja. Sėklos daigios 3-4 metai.

Gėlynuose paplitusios daugiametės saulutės (Bellis perennis L.), kurios dažnai auginamos kaip dvimetės. Jos 10-30 cm aukščio, lapai kastuvėlio firmos arba atvirkščiai kiaušiniški, buka viršūne. Pirmaisiais metais saulutės augina lapų skrotelę, o žydi antraisiais. Žiedynų daug, jie 3-8 cm skersmens, balti, rausvi arba raudoni, kartais kitų spalvų, paprastai geltonu viduriuku, auga ant 15-30 cm aukščio žiedkočių. Lapai ir rudenį sukrauti žiedynai peržiemoja ir pražysta jau balandžio (šiltu oru) arba gegužės mėn. Gausiausiai žydi pavasarį ir vasaros pradžioje, bet jeigu vasarą šalta ir lietinga, žiedus augina iki rudeninių šalnų. Labai karštą pavasarį žiedynai būna smulkesni, greičiau peržydi.

Pilnavidurės saulutės (rausvos)Pilnavidurės saulutės kartais išsigimsta ir pasisėjusios pačios auga kaip paprastos tuščiavidurės.
Sodinių formų saulučių labai daug, jos skirstomos į grupes pagal žiedo sandarą, taip pat į pilnavidures, pusiau pilnavidures ir paprastas. Pagal žiedynų dydį saulutės skirstomos į smulkiažiedes (2-4 cm skersmens), vidutinio dydžio (4-6 cm) ir stambiažiedes (6 cm ir daugiau).

Saulutės geriausiai auga atvirose saulėtose vietose, bet labai karštą pavasarį geriau jaučiasi ir ilgiau žydi pusiau pavėsyje. Žemei nereiklios, bet žiedai didesni derlingame lengvame priemolyje. Jas galima persodinti žydinčias.
Sausu oru saulutės reikia laistyti, nes žiedynai susmulkėja, o pilnaviduriai išsigimsta. Kad nebrandintų sėklų ir ilgiau žydėtų, peržydėję žiedynai nuskabomi. Jeigu saulutės auga pievelėje, nebijokite jų nupjauti. Vejoje augančių saulučių papildomai tręšti ir laistyti nereikia, joms pakanka to, kas lieka patręšus ir palaisčius žolę. Šios gėlės nemėgsta stovinčio vandens vėlų rudenį. Jeigu auginate saulutes lysvėje, o žiema besniegė, arba sniegą nuo lysvės nupusto vėjas, saulutes reikia pridengti sausais lapais arba eglišakėmis.

Dauginama sėklomis, auginiais ir kero dalimis. Sėjama birželio pabaigoje – liepos pradžioje tiesiai į lysvę, sudygsta per 7-10 dienų. Sėjinukai išpikuojami kas 10 cm, o rugpjūtį persodinami į nuolatinę augavietę kas 20 cm.
Auginiais ir kero dalimis dauginamos tik retos ir vertingos saulutės, nes kitas lengviau padauginti sėklomis. Keras dalinamas rugpjūtį – rugsėjo pradžioje, bet galima ir pavasarį. Auginiais dauginama gegužės – birželio mėn.

Saulutės tinka ir dideliems, ir mažiems sodams. Jos puikiai jaučiasi vazonuose. Lovelius su saulutėmis galima statyti prie vandens, vejos pakraštyje, prie gyvatvorės, papuošti suolą, stalą ar terasą. Tinka gegužės mėnesį dar tuštiems balkonams papuošti. Drėgnose ir derlingose vietose saulutes galima auginti kaip kiliminius augalus, vietoje pievelės. Dera su hiacintais, tulpėmis, neužmirštuolėmis, našlaitėmis.

Pilnavidurės saulutės
Saulutė 'margarita'

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama