Augalai

Tvertikas

Tvertiklai

Senose sodybvietėse, dykvietėse ir pakelėse auga smalkiniai tvertikai. Tai neišvazdūs augalėliai mažais geltonais žiedeliais, bet savyje slepia didžiulę jėgą gyventi ir išgyventi. Jų žiedai labai kvapnūs, ne veltui tvertikai pravardžiuojami geltonomis leukojomis. Anglai juos vadina “sienų gėlėmis”, nes jos įsikuria net sausose akmenų sienelėse, kur sėklų atneša vėjas. Gėlynuose auginami hibridiniai tvertikai visai nepanašūs į kuklius laukinius savo giminaičius. Spalvingais žiedais jie prilygsta gražiausioms vasaros gėlėms.

Smalkiniai tvertikai (Cheiranthus cheiri sin. Erysimum cheiri) kilę iš Viduržemio jūros pakrantės rajonų. Tai daugiamečiai visžaliai žoliniai augalai arba puskrūmiai (iki 60-100 cm aukščio), pas mus savaime auga kaip vienmetės žolės, neretai raunamos kaip piktžolės. Žiedai sutelkti į žiedynus – kekes, geltoni, juose daug nektaro.
Kultūriniai tvertikai paprastai neauga aukštesni kaip 45 cm, jų keras tankesnis, gražesnės formos, žiedai dideli, įvairių formų ir spalvų. Sėjama anksti pavasarį į dėžutes arba tiesiai į lysvę gegužės-birželio mėn. ir auginama kaip vienmetės gėlės. Kad sudygtų, reikia 16°C šilumos. Daigai pasirodo po 7-14 dienų, pražysta po 8 savaičių nuo sėjos. Tankiai augantys daigai išretinami, sėti dėžutėse po šalnų persodinami į lysvę kas 10-15 cm.

Žydi birželio – spalio mėn., pirmosios sėklos prinoksta rugpjūtį. Tvertikai skirstomi į grupes pagal aukštį ir žydėjimo ankstyvumą.
‘Bedder’ tvertikų grupei priklauso augalai su pilkai ir auksiniai geltonais, oranžiniais ir ryškiais raudonais žiedais. Užauga iki 30 cm.
‘Golgkonig’ žiedai auksiniai geltoni, keras 40-50 cm aukščio.
‘Tom Thumb’ grupei priklauso tvertikai su auksiniai geltonais, tamsiai raudonais, rudai raudonais žiedais, kero aukštis – 25-30 cm.

Tvertikai geriausiai jaučiasi saulėtuose ir šiltuose gėlynuose, purioje, vandeniui ir orui laidžioje, puveningoje žemėje. Ištveria sausrą, bet nepakenčia stovinčio vandens ir rūgščios žemės. Kai sukrauna pumpurus, naudinga palaistyti kompleksinių trąšų tirpalu žydinčioms gėlėms. Kad keras sutankėtų, ištįsusios viršūnėlės nugnybiamos.

Tvertikas
Smalkinis tvertikas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Vienas komentaras

Komentuoti

Reklama

Reklama