Kurpelėmis (Aconitum) nieko nenustebinsi – jos nuo seno auga mūsų darželiuose. Daug kas grožisi jų mėlynais žiedeliais. bet retas žino. kad ši gėlelė labai nuodinga.
Yra legenda apie kurpelių kilmę. Per vieną iš savo legendinių žygdarbių Herakliui teko susikauti su Požemių karalystę saugančiu trigalviu šuniu Cerberiu. Kai Heraklis išvilko jį į dienos šviesą. Cerberį ištiko šokas ir jam iš nasrų ėmė dribti nuodingos seilės. Ten. kur jos susigėrė į žemę. išaugo melsvos gėlelės – gražios ir labai nuodingos. Daugiausiai nuodų susikaupę kurpelių šaknyse ir neprinokusiose sėklų dėžutėse. Tačiau jų bijoti nereikia. svarbiausia nekišti augalo į burną ir neleisti to daryti vaikams.
Aconitum genčiai priklauso daugiau kaip 300 rūšių augalų. o mūsų gėlynuose auga tik keletas.
Viena iš įdomesnių – vijoklinė kurpelė (Aconitum volubile). pas mus reta. Ji kilusi iš Tolimųjų Rytų. Šiaurės Rytų Kinijos ir Japonijos. Tai daugiametis žolinis augalas su smulkiais pailgais šakniagumbiais. Svarbiausia. kad šios kurpelės puikiai jaučiasi pavėsyje.
Nauji ūgliai pasirodo balandžio-gegužės mėn ir per vasarą užauga iki 2.5-4 m. Pražysta rugpjūčio pradžioje kreminiai baltais ar mėlynais žiedeliais – kurpelėmis. Dėl ilgų lapkočių ir žiedkočių. pirštuotų lapų augalas atrodo lengvas ir elegantiškas.
Nuotraukoje – hibridinė kurpelė margais žiedais.
Kurpelės žydi iki pat šalnų. Saulėje ir sausose lengvose žemėse vijoklinės kurpelės auga prastai. lapai būna blyškūs. o žiedų nedaug. Labai pravartu mulčiuoti žemę durpėmis ar pjuvenomis. kad išgaruotų mažiau drėgmės. Stovintis vanduo kurpelėms netinka. nes šakniagumbiai ima pūti.
Šis augalas sodinamas gegužę arba rugpjūtį. kad iki žiemos spėtų įsišaknyti. Į duobutę sodinami 1-3 šakniagumbiai. labai stambius galima sodinti atskirai.
Jeigu vijoklinės kurpelės sodinamos prie tvoros eilute, tuomet tarp augalų paliekama 30 cm. Įdomu. kad šis augalas sugeba pasislinkti. kasmet gali išaugti per 2-3 cm toliau sodinimo vietos.
Kas 5-6 metai rekomenduojama vijoklines kurpeles išskirstyti ir persodinti. Dauginama sėklomis. gumbais. Persodinama ir gumbai skirstomi rudenį. nes pavasarį kurpelės labai anksti pradeda augti.
Sėklos dažniausai spėja subręsti. Sėjama į dėžutes ir prikasama lysvėje. Natūraliai stratifikuotos sėklos išdygsta pavasarį. Jeigu sėjama pavasarį. išdygsta tik po 1-2 metų.
Teksto komentarai