Patarimai

Daržovių sodinimas pavasarį

Daržovių sodinimas pavasarį

Vasario – kovo mėn. pradedamos sėti ilgos vegetacijos daržovės. Tai daržovės, kurių daigams užaugti (nuo sėjos iki sodinimo į šiltnamį ar lauką) reikia 50-80 dienų. Sėjos laikas labai priklauso ir nuo to, ar jūsų šiltnamis šildomas.

Paprikos daigai auga ypač ilgai, tačiau sėti per anksti neverta. Jeigu paprikas sodinsite į šildomą šiltnamį, sėkite nuo vasario vidurio, jeigu į nešildomą šiltnamį, po laikina priedanga arba lauke – sėkite tik nuo kovo 10 d. Plėvele dengtuose nešildomuose šiltnamiuose neverta auginti aukštaūgių vėlyvų ar vidutinio ankstyvumo veislių. Verčiau rinkitės žemaūges ir ankstyvas – jų daigai greičiau užauga, anksčiau pradeda derėti. Paprikų daigeliai jautroki, todėl geriausia juos sėti į atskirus puodelius (paletę), o ne bendrą dėžutę. Sėklos pradeda dygti 15-16°C šilumoje, bet sparčiausiai sudygsta, kai kambaryje arba šildomame šiltnamyje yra 20-24°C. Sėjama į sėjai skirtą durpių substratą. Nuo kovo pradžios sėjami ir baklažanai.

ankstyvųjų kopūstų daigaiAnkstyvųjų kopūstų daigai užauga per 45-50 dienų, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvų – per 30-45 dienas. Labai ankstyvi ir ankstyvi kopūstai, kurie vėliau bus auginami po priedangomis, pradedami sėti nuo kovo pradžios (dažniausiai nuo kovo 5-7 d.), vidutinio ankstyvumo – kovo pabaigos. Vėlyvieji kopūstai dažniausiai sėjami tiesiai į lysvę balandžio pabaigoje. Jeigu auginsite daigus šildomame šiltnamyje arba ant palangės, nepamirškite, kad labai aukšta temperatūra kopūstų daigus pražudo – jie ištįsta, susilpnėja ir ima sirgti, neretai užpuola juodoji kojelė (ypač kai sėjinukai perlaistyti). 20°C šilumoje kopūstai sudygsta per 2-4 dienas. Tuomet juos reikia perkelti į šviesią vėsesnę patalpą (7-11°C) ir palikti savaitei. Daigeliai sustiprės, užsigrūdins, užaugins stiprias šaknis. Paskui galima auginti šilčiau, bet daugiau kaip 20°C.

Jeigu salierus auginsite nešildomame šiltnamyje arba lauke, sėkite nuo kovo 10 d. Jie dygsta ir auga lėtai. Kai dauguma sėklyčių sudygsta, pernešama į vėsesnę patalpą (8-11°C) ir paliekama savaitei. Paskui auginama šilčiau, bet ne daugiau kaip 20°C.

Pomidorus, kuriuos auginsite šildomame šiltnamyje, sėkite kovo pradžioje, nešildomame – nuo kovo vidurio. Lauko pomidorai sėjami kovo pabaigoje – balandžio pradžioje.

Agurkų, melionų, arbūzų daigai užauga labai greitai, todėl neskubėkite jų sėti. Jeigu auginsite nešildomame šiltnamyje, sėkite nuo balandžio vidurio.

Jeigu auginsite daigus ant palangės, įsitikinkite, kad ji nešalta. Arčiau lango (šalčiau) stovinčiuose puodeliuose sėklos dygsta lėčiau negu prie krašto, todėl juos retsykiais reikia apsukti, dar geriau patraukti nuo lango arba statyti ant storo putų polistirolio (medines lentelės ir pan). Nuo šildytuvo sklindanti šiluma perkaitina ir labai greitai išdžiovina substratą – daigeliams tai irgi kenkia. Jeigu sėjate labai anksti (vasarį-kovo pradžioje), daigams parinkite kuo šviesesnę vietą, nes dėl saulės stokos jie skurs. Tik paprikos daigeliams užtenka trumpos dienos.

Daigus verčiau laistyti rečiau, bet gausiai, šiltu vandeniu ir geriausia ryte. Prieš laistydami pirštu patikrinkite kiekvieną puodelį, nes substratas išdžiūsta nevienodai. Neperdžiovinkite paprikų, nes dėl vandens trūkumo ima medėti jų stiebeliai ir daigai nustoja augti.

Daržovės ant palangės
Daržovių daiginimas ant palangės

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama