Patarimai

Kambariniai vaismedžiai

Kambariniai vaismedžiai

Turbūt esate girdėję apie vieną iš septynių pasaulio stebuklų – kabančius Semiramidės sodus? Pagal legendą, juos Babilone įrengė Asirijos karalienė Semiramidė. Soduose augo gražiausios gėlės, egzotiniai vaisiniai ir kvapūs augalai – figos, migdolai, riešutmedžiai, granatai, vijoklinės rožės, vandens lelijos. Panašų sodą galima turėti ir savo namuose, nereikia net oranžerijos.

Augalų tipai

Kad Jūsų kambariniai vaismedžiai gerai jaustųsi ir augtų, reikia juos pažinti ir sudaryti augimui tinkamas sąlygas. Jie skirstomi į dvi grupes – visžalius ir lapus metančius. Visžaliai auga, o kai kurie net žydi ir dera visus metus. Jie visuomet prižiūrimi beveik vienodai, tačiau yra šioks toks ramybės periodas, kai laistoma mažiau ir netręšiama. Namuose neblogai auga citrusiniai augalai, kavamedžiai, avokadai, lokvos, feichojos, melionmedžiai, alyvmedžiai, lauramedžiai, pasifloros ir panašiai.

Kambariniai vaismedžiai visžaliai arba lapus metantysAntrajai grupei priklauso viduriniosios klimato juostos vaismedžiai – obelys, kriaušės, vyšnios, slyvos, taip pat iš truputį šiltesnių kraštų kilę abrikosai, persikai, vynuogės, figmedžiai, granatai ir kiti. Jie rudenį numeta lapus ir žiemą ilsisi – bent 2-3 mėn. (nuo gruodžio iki vasario) todėl net ir auginami namuose kaip kambariniai augalai visi antros grupės vaismedžiai turi būti laikomi vėsiai (ne daugiau kaip 8-10°C šilumos).

Augalų šviesos poreikis

Kai augalai be lapų, jiems šviesa nebūtina, tačiau pagal poreikį šviesai kambarinius vaismedžius skirstome į šviesamėgius ir pakenčiančius paunksmę.

Pirmai grupei priklauso figmedžiai, granatmedžiai, apelsinmedžiai, mandarinmedžiai, obelys, kriaušės, abrikosai, persikai, vynmedžiai.

Tuo tarpu paunksmę, tamsesnius kambarius be tiesioginių saulės spindulių pakenčia lokvos, citrinmedžiai, kavamedžiai, arbatkrūmiai, lauramedžiai, o persimonams patinka šviesūs, bet ne saulėti kambariai.

Kambarinių vaismedžių šviesos poreikisLabai svarbi ir oro drėgmė. Figmedžiai, granatmedžiai, laurai, persikai, abrikosai, vynmedžiai, apelsinmedžiai neblogai auga net ir tuomet, kai oras kambaryje sausas, o netoliese radiatorius. Iš drėgnųjų subtropikų ir tropikų kilusius citrinmedžius, kavamedžius, avokadas, feichojas būtina kasdien nupurkšti.

Augalų laistymo poreikis

Augalų laistymo poreikiaiFigmedis, avokada, persimonas, kavamedis geriausiai auga, kai laistoma gausiai, o vynmedis, lokva, granatmedis, feichoja saikingai laistomi visus metus, jie lengvai ištveria sausras. Nuo drėgmės pertekliaus šaknys supūva ir augalai gali žūti. Kai drėgmės nepakanka, pradeda kristi užuomazgos, medelis lėčiau auga.

Vaismedžiai auginami moliniuose, plastikiniuose ir mediniuose induose. Jauniems tinka 25-30 cm skersmens ir tokio pat gylio vazonai. Suaugusiems augalams reikia didelių indų. jeigu persodinimo metu nesužeidžiamos šaknys, jų nereikia nupjauti arba patrumpinti, sodinama į 5-10 cm platesnį vazoną. Jeigu šaknys apipuvusios ir jas reikia išpjaustyti, augalui dažniausiai užtenka to pačio indo – pakeičiama tik žemė. Dugne dedama vazono šukė, ant viršaus užberiama apie 2 cm skersmens akmenukų arba stambaus žvyro.

Kambarinių vaismedžių dirva

Vazonuose auginami kambariniai vaismedžiai labiausiai mėgsta vidutinio sunkumo ir neutralios reakcijos (pH) priesmėlį su daug humuso. Galima patiems pasigaminti velėninės, lapinės žemės arba komposto ir švaraus upės smėlio (2:1:0.5) mišinį.

Namuose auginami vaismedžiai kaip ir kiti kambariniai augalai privalo būti periodiškai persodiniami. Persodinamų vaismedžių šaknys perkeliamos kartu su žeme, reikia stengtis jų nesužeisti. Jeigu šaknys priaugusios prie vazono sienelių, sulinkusios ir persipynusios, jos apkarpomos. Sodinama vazono centre tokiu gyliu, kaip augo anksčiau, žemė aplink gerai suspaudžiama. Jeigu šaknys apkarpomos, reikėtų išgenėti ir vainiką.

Persodinimas

Jauni kambariniai vaismedžiai persodinami kasmet, suaugę – kas 3-5 metai arba rečiau. Nebūtina visą gyvenimą persodinėti į vis didesnius ir platesnius vazonus. Suaugusiam derančiui medeliui užtenka 50-60 cm skersmens vazono. Jeigu jį išaugo, nebepersodinėkite, bet kasmet pakeiskite viršutinį 10-15 cm žemės sluoksnį ir formuokite vainiką.

Vegetacijos pradžioje mineralinėmis trąšomis tręšiama kas 14, kai sulapoja – kas 10 dienų. Jeigu vazonas mažas, o augalas didelis, jį reikia tręšti dažniau.

Kambarinis apelsinas
Kambariniai vaismedžiai ant palangės
Mandarinas namuose
Kambariniai vaismedžiai (vynuogė namuose)
Vynuogė balkone

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama