Patarimai

Obuolių laikymas žiemai

Obuolių laikymas žiemai

Per žiemą laikomi tik visai sveiki vaisiai. Rūsys arba sandėlys gerai išvalomas, obuoliai vienu sluoksniu sukraunami į medines akytas dėžutes (vaisiaus kotelis turi styroti į viršų). Negalima krauti obuolių kelias sluoksniais, taip taupydami vietą ar dėžes galite prarasti visas atsargas, todėl geriau elkitės apgalvotai.

Labai praverčia specialios lentynos – stalčiai kuriuose obuolius patogu susidėti ir laikyti rūsyje per visą žiemą. Tačiau žiemai laikomų obuolių negalima laikyti kartu su daržovėmis – kartu su daržovėmis laikomi obuoliai pakeičia skonį, apkarsta.

Kuo rūsyje šilčiau, tuo vaisiai greičiau genda. Priklausomai nuo veislės, obuoliai žiemai laikomi maždaug – 1 iki +4°C temperatūroje. Pavyzdžiui obuoliams “Bogatyr” reikia ne mažiau kaip +3°C laipsnių šilumos, o “Noris“, “Lobo“, “Cortland“, “Šampion” žiemai laikomi 0-1°C temperatūroje.

Obuoliai žiemai
Obuolių saugojimas žiemai

Svarbu žinoti, jog daugumos veislių obuolių žemiausia kritinė laikymo temperatūra yra -1 – (-1.5)°C.

Obuolių laikymas žiemai reikalauja labai specifinių, kontroliuojamų sąlygų – jeigu rūsyje sausa, obuoliai smarkiai apvysta, ypač pirmąjį mėnesį. Profesionalūs augintojai nuskintus obuolius laiko specialiose saugyklose – kamerose, kur nuolat palaikoma 90-95 proc. santykinė oro drėgmė. Žinoma, įsirengti tokią obuolių saugyklą gali ne kiekvienas augintojas, tačiau suprasdami obuolių sandėliavimo poreikius galime stengtis sukurti kuo palankesnes sąlygas jiems išsilaikyti per žiemą paprastame rūsyje.

Obuoliai rūsyje žiemaiNuo lapkričio mėn. rūsyje laikomi obuoliai kas savaitę kruopščiai apžiūrimi, išrenkami įpuvę ir ligoti dėmėti. Per anksti nuskintus vaisius užpuola ligos – jų odelę išmargina įvairiaus dydžio susiliejančios rudos dėmelės. Ji nesunkiai atsiskiria nuo minkštimo.

Labiausiai nukenčia obuoliai žalia ir geltona odele, mažiausiai – raudoni. Neretai paruduoja ir sandėliuose laikomų obuolių minkštimas bei sėklidės, vaisiai apkarsta. Labiau serga per anksti nuskinti obuoliai, laikomi šaltose ir prastai vėdinamose patalpose, šiai ligai neatsparūs kai kurių veislių vaisiai.

Ne tik ligos kėsinasi į Jūsų žiemines obuoliu atsargas – lapkritį, kai įšąla žemė, reikia saugoti vaismedžių kamienus nuo laukinių žvėrelių. Jie aukštai aprišami, kad gyvūnai žievės nepasiektų net ir tuomet, kad daug sniego. Jeigu sodas žemaūgis, problemų dar daugiau, nes alkani žvėreliai jį gali nugraužti visai.

Nuo kiškių ir stirnų geriausiai saugo tanki 130-150 cm aukščio tinklo tvora. Vielos tinklo akutės neturi būti didesnės kaip 35 cm skersmens, tinklas į žemę įkasamas per 30 cm. Pavieniai medeliai aprišami vielos tinklo ar plastmasės įmautėmis.

Nemažai bėdų sode pridaro ir pelės bei pelėnai. Jie apgraužia šaknis ir kamieną. Jeigu pastebėjote urvus, ten įberkite nuodų ir užklokite šiaudais. Gausiai pasnigus sutrypkite sniegą apie kamienus, nes pelės ten išsikasa urvus ir sau šiltai puotauja.

Obuolių laikymas per žiemą
Obuoliai rūsyje

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama