Augalai

Amorfofalas

Tropinė gėlė amorfofalis

Augalas Amorfofalas (Amorphophallus) – aroninių (Araceae) šeimos daugiametis, gumbinis augalas iš Azijos ir Afrikos tropikų.

Mūsų kraštuose auginamas kaip kambarinis ar oranžerinis augalas.

Azijos šalyse dideli šakniagumbiai naudojami maistui.

Amorfofalių šakniagumbiai auga greitai. Per metus jie gali padvigubėti.

Šakniagumbiai pavasarį paprastai išleidžia margą lapkotį su sudėtiniu lapu, tarsi skėčiu, iš mažų lapelių viršuje. Toks lapas žaliuoja iki rudens. Rudenį nunyksta. Vazone, tamsioje patalpoje žiemoja iki pavasario. Pailsėjęs leidžia daigą. Jei šakniagumbis pakankamai didelis, nebuvo liejamas žiemos metu – tikėtina,kad leidžia žiedynstiebį. Lieti nereikia, nes jis maitinamas iš šakniagumbio. Pradėjus lieti – augins ne žiedynstiebį, o lapus. Tai reikš, kad tais metais jau nežydės, nes žiedas pasirodo dar nesant lapams.

Pavasarį užaugina aukštą, pliką žiedkotį su didžiuliu žiedu, kuris panašus į kalijos. Žiedai skleidžia nemalonų kvapą. Gal dėl to vadinama “lavonų gėle”. Bjaurus kvapas būna kelias dienas, tad verta pakentėti.

Žiedui peržydėjus išauga lapai. Amorfofaliai mėgsta drėgmę ir pavėsį, tad, jei sodinsime lauke, parinkime vietą po medžiais.

Dauginti dukteriniais svogūnėliais.

Žydintis amorfofalis
Amorfofalis vazone

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama