Augalai

Gėlė violetiniais lapais (Ginura)

Gėlė violetiniais lapais (gynura aurantiaca)
Gėlė violetiniais lapais (gynura aurantiaca)

Ginura (Gynura Aurantiaca, Graižažiedžiai) – labai nepretenzinga gėlė violetiniais lapais. Šis, neįprastos išvaizdos augalas iš tiesų nekelia jokių ypatingų sunkumų – t.y. auginamas visai paprastai. Augalo kilmė – Rytų Afrika, Jawa sala.

Purpuriniai pūkuoti ginuros lapai suteikia šiam atogrąžų puskrūmiui nepakartojamo žavesio. Savaime veši Javos kalnų miškuose. Iš pradžių stiebas auga tiesus, paskui, jeigu į ką įsikabina, lipa aukštyn ir užauga iki pusės arba 1 m aukščio. Ginura aurantiaca buvo atvežta į Belgiją 1880 metais.

Naujesnė yra Gynura scandens iš Rytų Afrikos atogrąžų. Jos lapai violetiniai ir plaukuoti, bet, priešingai ginurai iš Javos, smarkiai dantyti. Abi rūšys gana retos, abi itin puošniai atrodo kabančiose gėliapuodžiuose. Mažus oranžinius žiedelius, pasirodančius vasarą, geriau nugnybti. Jie visai neišvaizdūs, skleidžia nemalonų kvapą ir tik vargina augalą, iš esmės auginamą ne dėl žiedų, o dėl gražių lapų.

Ginura geriausiai auga labai šviesioje, žiemą saulėtoje vietoje, bet nepakenčia vidudienio saulės atokaitos. Per tamsioje vietoje lapai praranda spalvą, stiebai ištįsta. Mėgsta kambario temperatūrą (18 – 20°C), vasarą gali būti ir šilčiau. Pavasarį ir vasarą laistyti gausiai, rudenį ir žiemą – mažiau. Vasarą tręšti po truputį, kas savaitę.

Kiti priežiūros ypatumai: Nuolat drėkinti orą, bet ant augalo vandens nepurkšti! Pavasarį persodinti į gėlių žemę. o po dvejų metų geriausiai pakeisti jaunu auginiu, nes senas keras pasidaro nebegražus. Pravartu nuolat genėti, kad labiau šakotųsi.

Ginuros dauginimas

Pavasarį arba rudenį auginiais, kurie lengvai įsišaknija.

Kenkėjai ir ligos

Dažnokai puola amarai.

Violetinė gėlė "Ginura"
Kambarinė gėlė violetiniais lapais "Gynura Aurantiaca"

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama