Augalai

Juodasis beržo grybas

grybas čaga

Juodasis beržo grybas – tai grybas, dažniausiai augantis ant beržų šalto klimato šalyse, pavyzdžiui, Rusijoje, Korėjoje, šiaurinėje Europos dalyje ir Šiaurės Amerikoje.

Klasifikacija:

Karalystė: Grybai
Eilė: Hymenochaetales
Šeima: Hymenochaetaceae
Gentis: Inonotus

Kiekvienais metais kantriai laukiu, kol minkšti, sporas turintys vaisiakūniai prasimuš pro minkštą, samanomis apaugusią senų spygliuočių miškų žemę. Miške ieškoti grybų man visuomet buvo labai malonu. Atradimo džiaugsmas, o kartu ir nemokama vakarienė – puikus laiko praleidimo būdas. Tačiau šį kartą parašysiu apie kitokį grybą. Įdomu tai, kad šių grybų galima prisirinkti ištisus metus (net ir žiemą!).

Juodasis beržo grybas

chaga grybaiBeržo juodgrybis neatrodo kaip tipiškas grybas su kepurėle ir koteliu. Vietoj to jis turi netaisyklingos formos masę, kuri iš išorės primena sudegusią medžio anglį arba purvo gumulą. Išorinis sluoksnis yra kietas ir plutelėtas, o vidus – auksinės arba rūdžių rudos spalvos.

Iš tiesų juodgrybis yra parazitinis grybas, kuris dažniausiai užkrečia beržus, nors kartais jo galima rasti ir ant kitų medžių. Mėgstamiausia jo buveinė – šalto klimato šiaurinės platumos.

Kaip renkamas beržo grybas?

Renkant tausojančiu būdu, pašalinama tik dalis čagos spurgų (vaisiakūnių), paliekant dalį jų tolesniam augimui. Per didelis derliaus nuėmimas gali pakenkti medžiui arba sumažinti juodgrybio galimybę ataugti.

Juodgrybis tradicinėje medicinoje

juodasis beržo grybasJuodasis beržo grybas šimtmečius buvo naudojama kaip tradicinis vaistas, ypač rusų ir sibiriečių folklore (čia vadinamas čaga beržo grybas). Iš jo paprastai buvo verdama arbata ir vartojama dėl įvairių tariamai sveikatai naudingų savybių.

Šiaurės Amerikos vietiniai gyventojai taip pat pripažino galimas gydomąsias šio grybo savybes.

Šiuolaikinė sveikatingumo bendruomenė išpopuliarėjo dėl galimo teigiamo poveikio sveikatai. Manoma, kad jis yra stiprus antioksidantas ir buvo tiriamas dėl galimų priešuždegiminių, imunomoduliacinių ir priešvėžinių savybių.

Nagrinėjant sudėtį nustatyti aktyvūs junginiai, tarp kurių polisacharidai, beta gliukanai, triterpenai ir polifenoliai.

Saugumas ir atsargumo priemonės

Nors juodgrybis paprastai laikomas saugiu, tačiau būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, prieš pradedant naudoti šį grybą ar bet kurį kitą papildą turintį šio grybo sudėtyje, ypač jei turite sveikatos sutrikimų ar vartojate vaistus.

Nuolatinis, per didelis vartojimas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Kai kurie tyrimai rodo, kad beržo juodgrybis gali sąveikauti su antidiabetiniais ir antikoaguliantiniais vaistais.

juodgrybis ant beržo
juodgrybis ant beržo
juodgrybis ant beržo
juodgrybis ant beržo

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama