Augalai

Margenis

Augalas margenis

Margenis (Plectranthus scutellarioides) – dekoratyvūs lapiniai augalai, priklausantys lūpažiedžių (Labiateae) šeimai. Kilę iš atogrąžų Azijos ir Afrikos. Šiuos augalus galima auginti balkone, kambaryje.

Žiemos pabaigoje persodinti, nugenėti. Vasarą pats augimas. Laikyti šviesioje vietoje. Tamsioje bus blyškūs lapai. Retkarčiais patręšti.

Žiemą ramybės periodas. Rekomenduojama rečiau lieti, netręšti, laikyti vėsesnėje patalpoje. Margeniai gražiausi vienmečiai. Viršūniniai auginiai lengvai įsišaknyja.

Norint išauginti įvairesnių spalvų, vasario – kovo mėnesiais sėti į vazonėlius. Paaugusius išpikiuoti ir 1 – 2 kartus nuskabyti viršūnėles.

Hibridinis margenisHibridiniai margeniai (Coleus x hybrida) labai populiarūs užsienyje. Jie sodinami vienmečiuose ir daugiamečiuose gėlynuose, vazonuose ir loveliuose, tinka apvadams, laiptams papuošti. Tai ryškus margalapis arba vienspalvis augalas, kuris puikiai paslepia neišvaizdžias sodo vietas, užpildo tuščius gėlynus, kai vienos gėlės jau nužydėjusios, o kitas dar nepradėjusios žydėti. Be to, yra tiek daug įvairių spalvų ir atspalvių hibridinių margenių, kad gėlynus galima formuoti vien tik iš jų. Puikus pavyzdys – Druskininkų miesto gėlynai.

Margenio genčiai priklauso apie 120 rūšių vienmečių ir daugiamečių žolinių augalų arba puskrūmių su pailgai ovaliais arba pailgos širdelės formos lapais. Žiedai neišvaizdūs, smulkūs, sutelkti į varpos formos šluotelę. Hibridinių margenių lapai savo forma panašūs į dilgėlių lapus, dantytu, lygiu arba banguotu pakraščiu, dažniausiai šviesiai arba tamsiai žali su kitos spalvos piešiniu ir spalvingomis gyslomis. Dažnai piešinys užima didžiąja lapo dalį. Margeniai užauga iki 30-80 cm, kartais daugiau, nelygu hibridas.

Auga greitai, geriausiai jaučiasi nevėjuotoje ir saulėtoje vietoje, pakenčia lengvą pavėsį (porą valandų per dieną). Mėgsta lengvą, laidžią, derlingą ir lengvai rūgščią žemę. Sausu oru reikia nuolat ir gausiai laistyti, nupurkšti (arba palieti laistytuvu ar žarna iš viršaus), išpjauti per daug ištįsusius, išretėjusius ūglius, o kitus patrumpinti. Sausą ir karštą vasarą margenius puola voratinklinės erkutės.

Dauginama auginiais ir sėklomis. Dauguma labai gražių šiuolaikinių hibridų, kaip ‘Kiwi fern‘, ‘Diane’s Gold‘, ‘White Fingers‘ sėklų nesubrandina.

Margenis (lapinė gėlė)
Gėlė spalvotais lapais

Margenis sėjamas žiemos pabaigoje. Sėklytės lengvai užberiamos smėliu, prispaudžiama ir laikoma drėgnai 20-22°C šilumoje. Išdygsta per 14-18 dienų. Kai paauga tiek, kad įmanoma persodinti, pikuojama į tokį patį mišinį eilėmis kas 5 cm, tarp augalų paliekama po 2 cm. Paaugę daigeliai persodinami į 7-8 cm skersmens vazonėlius. Jie laikomi šiek tiek vėsiau, gerai vėdinamoje patalpoje, laistoma saikingai. 10 cm aukščio daigų viršūnės nugnybiamos, kad gerai išsišakotų. Į nuolatinę vietą gėlyne ar balkone margeniai persodinami birželio pradžioje, po visų šalnų, nes margeniai joms labai jautrūs. Sodinama kas 20-30 cm.

Patikusius augalus rudenį galima persodinti į vazonus ir per žiemą laikyti vėsiai (ne daugiau kaip 15°C šilumos). Stiebai nukerpami 2/3, laistoma saikingai, bet žemė neturi perdžiūti. Sausio – vasario mėn. vazonai pernešami į šiltą patalpą, pradėjusius augti naujus ūglius galima nuskabyti ir padauginti. Auginiai sodinami į atskirus vazonėlius (žemė užberiama sluoksniu smėlio), užmaunami skaidrūs polietileno maišeliai ir laikoma šiltai pusiau pavėsyje. Įsišaknija per 8-12 dienų.

Margeniai dera su ažūriniais augalais (gubojomis, kermėkais), taip pat augalais, kurių siauri lapai, jie puikiai atrodo pasodinti grupėmis, kaip foniniai augalai, tinka apvadams.

Margenių rūšys
Margeniai vazone

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama