Pilkšvalapė žilė dar žinoma moksliniu ‘Senecio Cinerarijos’ vardu – tai nedidelis krūmas auginamas kaip gražus ir dekoratyvus sidabriškai baltas augalas. Natūraliomis sąlygomis auga Viduržemio jūros regione, kur gali užaugti iki 60 cm aukščio. Mūsų šalyje cinerarija dažniausiai auginama kaip dekoratyvinė vienmetė gėlė, nes ji nėra ištverminga žiemą.
Lapai stori, giliai dantyti, iš išorės padengti tankiais sidabriškai pilkais pūkais, o apačioje – balti. Stiebai trumpi, šakoti, taip pat plaukuoti. Žiedai maži, geltoni, neišvaizdūs, pasirodo vėlai rūdenį augalas auginamas dėl dekoratyvių, korališkų lapų.
Auginama darželiuose, didesniuose gėlynuose (ypač miestų parkuose) dažnai derinama su kitais augalas dėl kontrasto kuriant raštus. Iš esmės pilkšvalapė žilė vienodai gerai jaučiasi tiek alpinariume, tiek balkono vazone ar gėlynuose. Ją galima auginti ir kaip pavienį augalą, ir grupėse, kur kartu su heichera, viržiais, surfinijomis, skimijomis, medetkomis ar kitais augalais. Ši cinerarija žavi sidabriškai pilka spalva ir padeda sukurti sėkmingą kompoziciją.
Jei kur nors radote, kad cinerarija turi priešuždegiminių savybių ar kitų senų patarimų dėl žilės naudojimo liaudies medicinoje – netikėkite. Anksčiau buvo tvirtinama, kad tai vertinga vaistažolė, tačiau visas augalas nuodingas. Jame esanti dervinė medžiaga pažeidžia kepenis ir gali padaryti nepataisomos žalos žmogaus organizmui.
Auginant kambaryje reikia pasirūpinti, kad žilė gautų pakankamai šviesos. Namuose raskite šviesią, bet ne per daug saulėtą vietą, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač vasarą. Patalpoje augalas neturėtų būti veikiamas karščio šaltinių ir staigių temperatūros pokyčių. Nors jis pakenčia šaltį, idealiu atveju temperatūra neturėtų būti žemesnė nei 8 °C. Į didesnį indą persodinkite, kai šaknys pradės veržtis iš drenažo angos.
Daugiametė žilė mažiau panaši į mūsų kraštuose auginamas gėles ‘Žiles’, nes gerokai greičiau išbujoja į nedidelį krūmelį. Lietuviškame darželyje auginamoms pilkšvalapėms žilėms (Lauko gėlė žilė ‘Silver dust’) puikiai tinka šviesi, saulėta vieta. Galima parinkti ir dalinį pavėsį, jei lapai gauna bent dvi valandas saulės šviesos per dieną.
Cineraria mėgsta nusausintą smėlingą dirvožemį, geriausia – akmenuotą. Ji gerai pakenčia sausrą ir dirvožemio bei oro druskingumą, todėl ypač tinka auginti netoli jūros pakrantės esančiose vietovėse.
Ruošiant dirvą auginimui patartina naudoti daug organinių trąšų, pavyzdžiui, gerai subrendusio mėšlo, komposto ar humuso, kad augalas būtų gyvybingesnis. Pasirūpinus trąšomis sodinimo metu vėliau nereikės naudoti kitų trąšų, nes augalo vegetacijos ciklas yra gana trumpas.
Žilė gerai prisitaiko prie vidutinio klimato sąlygų, taip pat gerai auga šaltuose regionuose, tačiau tik vasaros mėnesiais. Ideali temperatūra yra apie 16 °C.
Teksto komentarai