Augalai

Svarainis cidonija

Svarainis cidonija

Dažnas mano, kad svarainis ir cidonija – tas pats augalas, tik vienas auga krūmu, o kitas medeliu. Iš tikrųjų tai du skirtingi augalai, giminingi tik tiek, kiek obelys su kriaušėmis.

Paprastoji cidonija (Cydonia oblonga Mill. sin. Cydonia vulgaris Pers.) kilusi iš Vidurinės Azijos, Artimųjų Rytų ir Kaukazo. Savaime auga kalnų šlaituose kartu su erškėčiais ir gudobelėmis. Gimtinėje tai aukštas medis, pas mus auga aukštu krūmu ar žemu daugiakamieniu medeliu, bet retai pasieka 3 m. Jų lapai panašūs į obelų lapus, dideli, iš viršaus tamsiai žali, iš apačios balsvi, pūkuoti. Žiedai dideli, balti arba rausvi, pavieniai. Jų palyginti nedaug, todėl žydėdama cidonija nėra labai dekoratyvi.

Žydinti cidonija
Cidonijos medis

Lengvas pūkelis dengia ir jaunus vaisius, kurie dažniausiai stambūs (iki 10-12 cm ilgio), obuolio arba kriaušės formos, sveria nuo 40 iki 300 g (kai kurių veislių – ir daugiau). Odelė šviesiai žalia, gelsva ar gelsvai žalia, minkštimas balsvas, labai rūgštus, todėl šviežių vaisių valgyti neįmanoma. Jie rūgštūs todėl, kad pas mus cidonijos nespėja prinokti – jų vegetacija labai ilga. Azijoje net rūšinių augalų vaisiai yra gerokai saldesni negu pas mus augančių veislių. Jie prinoksta labai vėlai – spalio, lapkričio, o vėlyvų veislių – net gruodžio mėn. Kita bėda – nokstantys vaisiai labai skilinėja, o suskilę prastai laikosi.

Cidonijos vaisiai
Cidonijos svarainis

Kai kurių veislių cidonijos saldžios, desertinės, palyginti anksti prinoksta, bet medeliai visai neatsparūs šalčiui. Šaltą žiemą ir vėlyvas pavasario šalnas geriausiai ištveria rūšiniai augalai. Cidonija botanikojeLepesnių veislių cidonijos apšąla beveik kasmet, o kartais ir visai iššąla. Apšąlę augalai nedera, o kadangi apšąla dažnai, vaisių galima ir visai nesulaukti.

Žemė cidonijoms turi būti puri, derlinga, drėgna ir kalkinga. Nepakenčia, kai gruntinis vanduo aukštai. Karštą ir sausą vasarą cidonijas reikia laistyti, nes vaisiai būna smulkūs ir net kartoki. Rudenį reikia leisti jiems prinokti, geriausia, kai nukrenta patys, bet pas mus tai nutinka retai. Geriausiai vaisius skinti spalio ar lapkričio mėn., nelygu orai. Nestiprios šalnelės vaisių nesugadina, bet prieš stipresnius šalčius juos reikia nuskinti. Laikoma 1-3 °C šilumoje. Sveiki vaisiai išsilaiko net iki pavasario, būna kvapesni, odelė pagelsta.

Nors šviežūs vaisiai nevalgomi, nes labai rūgštūs, jie labai tinka uogienėms, kompotams, cukatams ir kitiems saldumynams gaminti. Cidonijų verta sodinti, jeigu mėgstate svarainius, nes jie panašaus skonio ir aromato, bet gerokai didesni, todėl juos paprasčiau sudoroti. Cidonijų vaisiuose daug vitamino A, B1, B2, C (10-30 mg /100 g vaisių), E, PP, cukraus, organinių rūgščių (daugiausiai obuolių ir citrinų), kalio (144 mg %), kalcio druskų, magnio, geležies, rauginių medžiagų.

Cidonijos vaisiai
Medlievos uogos

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama