Augalai

Vaistinė balzamita

Vaistinė balzamita

Anksčiau darželiuose plačiai auginta, o dabar beveik pamiršta vaistinė balzamita (Balsamita major) – puikus vaistinis ir prieskoninis augalas, natūralus insekticidas. Iš pirmo žvilgsnio balzamitos žiedynai labai panašūs į bitkrėslės, todėl šie augalai dažnai painiojami. Priėję arčiau, nesunkiai atskirsite – balzamitų lapukai didesni ir apvalūs, bukais galais, o bitrėslių giliai karpyti.

Balzamitos žiedaiBalzamitų šakniastiebiai trumpi, bet šakoti, jos dauginamos kero arba šakniastiebio dalimis, nes sėklas retai subrandina. Iš šakniastiebio užauga keletas stiebų (nelygu augavietė – iki 130-140 cm aukščio). Balzamitos nereiklios augimo sąlygoms, bet nemėgsta stovinčio vandens. Savaime jos įsikuria net dykynėse. Karštą vasarą atviroje vietose ir sausoje žemėje augančios balzamitos užaugina trumpus, vos 30-40 cm aukščio stiebus. Žiedus sudaro balti liežuviški ir geltoni vamzdiški žiedeliai, bet pirmųjų dažniausiai nebūna. Žiedai sutelkti į šluoteles, šluotelės – į skėčio formos graižus. Pražysta vasaros pabaigoje ir žydi iki žiemos.

Žydinčios balzamitos pjaunamos 15-20 cm nuo žemės, džiovinama pavėsyje. Rekomenduojama vaistinę žaliavą ruošti kasmet, nes veikliosios medžiagos greitai išgaruoja (per 1-2 metus). Džiovinta balzamitos žole gardinami sūriai, kai kurios dešros, alus, gaminami naminiai likeriai. Jos kvapo nemėgsta kenkėjai, todėl balzamitas galima sodinti daržovių ar lepesnių gėlių lysvėse. Džiovinti lapai kaišomi į knygas ir spintas tarp rūbų, kad jų neėstų kandys.

Vaistinė balzamita (Tanacetum balsamita)
Augalas balzamita (Balzaminė bitkrėslė)
Vaistinės balzamitos lapai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama