Augalai

Vaistinė ramunė

Vaistinės ramunėlės

Vaistinės ramunės (Matricaria chamomilla sin. Chamomilla recutita) neblogai auga įvairios mechaninės sudėties ir drėgnumo dirvožemyje, bet geriausiai – lengvame priemolyje arba priesmėlyje. Paprastai jos žydi gegužės – rugpjūčio mėn. Sėklos daigios apie 5-6 metai. Jos išbarstomos dirvos paviršiuje, neįterpiamos (nebent žemė labai sausa). Vienoje vietoje ramunėles galima auginti keletą metų, jos dažnai pasisėja pačios.

Ramunėlių džiovinimas​Iš 10 kg šviežių graižų gaunama 1-2 kg vaistinės žaliavos. Vaistinės ramunėlės turėtų augti kiekviename sode. Jų žieduose slypinti galia dezinfekuoja, slopina uždegimus ir gerina apetitą. Taip pat varo prakaitą, malšina pilvo ir reumatinį skausmą, gelbsti, kai sergama kepenų ir tulžies latakų ligomis. Moterims ne paslaptis, kad ramunėlės šviesina plaukus, stiprina plaukų šaknis, naikina pleiskanas, gydo sutrūkinėjusią rankų odą. Jų kompresai labai padeda, kai peršti akis, o užpilas – kai skauda gerklę. Ramunėlių žiedų maišeliai gelbsti nuo dantų skausmo. Nuovire galima mirkyti prakaituojančias pėdas.

Paprastai ramunės žydi gegužės – rugpjūčio mėn. Kad jos žydėtų skirtingu laiku ir užaugintų daugiau žaliavos – graižų, rekomenduojama sėti keletą kartų per metus – anksti pavasarį, vasaros pabaigoje – rudens pradžioje ir vėlai rudenį. Pasėjus rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, užauga lapų skrotelė, kuri peržiemoja po sniegu ir pražysta gegužės mėn. Kai sėjama rugsėjo pabaigoje, ramunės sudygsta pavasarį ir žydi birželio pabaigoje. Pavasarį pasėtos ramunės (paprastai balandžio mėn.) žydi liepą. Žydėjimą laiką galima apskaičiuoti ir tiksliau – ramunės sudygsta per 2 savaites, o pražysta dar po 1.5 mėn.

Didesnį kiekį sėklų galima įsigyti Agrolitpoje, Botanikos institute, VDU Kauno botanikos sode. Vaistinės ramunės sėklos daigios apie 5-6 metai. Jos išbarstomos dirvos paviršiuje, neįterpiamos (nebent žemė labai sausa). 1 arui reikia 10-30 g sėklų. Jeigu derlius bus renkamas rankomis, sėjama plačiais, ne mažiau kaip 60 cm tarpueiliais. Vienoje vietoje ramunėles galima auginti keletą metų, jos dažnai pasisėja pačios.

Tarpueiliai pirmą kartą išpurenami 2 savaitės po sėjos, antrąkart – kai reikia. Traktoriniai, arkliniai ar rankiniai-mechaniniai purentuvai turi būti su apsauginiais noragėliais, kad neužpiltų daigų. Purenama ne mažiau kaip 2 kartus per vegetaciją. Rankomis ravima tik tuomet, kai ramunės eilutėje prastai sudygusios.

ramunėlių žiedų skynimasGraižai skinami tuomet, kai ant augalo jų išsiskleidžia 5-10, o žiedynsočiai dar būna plokšti. Nelygu žydėjimas, graižus galima skinti 3-5 ir daugiau kartų. Skinama rankomis arba metalinėmis šukomis, pritaisytos prie medinių dėžučių. Rankomis per dieną galima nuskinti nuo 1 iki 3 arų ramunių pasėlio, o šukomis – dvigubai daugiau. Nuskinti graižai kuo skubiau nešami džiovinti, nes pabuvę keletą valandų krepšiuose įkaista ir paskui džiūdami pajuoduoja. Jie plonu sluoksniu paskleidžiami ant stelažų ar sietų, užklotų popieriumi. Svarbu, kad džiovinimo patalpą būtų galima išvėdinti, o žaliavos nepasiektų saulė. Kai oras geras, žiedai išdžiūsta maždaug per savaitę, jeigu pučiamas šiltas oras – dar greičiau.

Vaistinės ramunėlės turėtų augti kiekviename sode. Jų žieduose slypinti galia dezinfekuoja, slopina uždegimus ir gerina apetitą. Taip pat varo prakaitą, malšina pilvo ir reumatinį skausmą, gelbsti, kai sergama kepenų ir tulžies latakų ligomis. Moterims ne paslaptis, kad ramunėlės šviesina plaukus, stiprina plaukų šaknis, naikina pleiskanas, gydo sutrūkinėjusią rankų odą. Jų kompresai labai padeda, kai peršti akis, o užpilas – kai skauda gerklę. Ramunėlių žiedų maišeliai gelbsti nuo dantų skausmo. Nuovire galima mirkyti prakaituojančias pėdas.

Vaistinės ramunės naudojamos ir parfumerijoje, iš jų gaminami įvairiūs kremai ir šampūnai. Išbandykite veido kaukę (2 šaukštai medaus ištirpinama 50 ml ramunių arbatos), kuri lygina raukšles, valo, ramina ir atgaivina odą. Švarią odą suvilgykite kartą per savaitę, nuplaukite po 20-25 min. Ramunėlių užpilas gelbsti nuo kambarinių augalų kenkėjų. 100 g graižų užpilama 1 l vandens ir laikoma 12 val. Paskui praskiedžiama dar 2 l vandens, pridedama 4 g muilo, ištirpinama, gerai išmaišoma, perkošiama ir purškiama.

Vaistinės ramunėlės
Vaistinės ramunės
Vaistinių ramunėlių žiedai
Ramunėlių rinkimas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama