Patarimai

Sodo darbai pavasarį

sodo darbai pavasarį

Pavasarį, vos tik ima gerėti oras darbui lauke, reikia imti planuoti ir laiku atlikti sodo darbus. Štai keletas pagrindinių darbų kurių reikia imtis Kovo-Balandžio mėnesiais.
Medžių genėjimas. Kol neprasidėjo sulčių judėjimas, reikia apgenėti ir suformuoti vaismedžių lajas. Be genėjimo nesitikėkite gauti gero derliaus. Pirmiausia išpjaunamos sausos, sausėjančios, nulūžusios ir smarkiai nuo ligų ar kenkėjų nukentėjusios šakos. Toks sanitarinis sodo medžių genėjimas kasmet atliekamas visų amžių medžiams. Iki balandžio mėnesio jau reikia baigti genėti vaismedžius, nes pavasarį labiausiai plinta vėžys ir kitos žievinės ligos. Visomis vaismedžių žaizdomis reikia tinkamai pasirūpinti.

Medžių balinimas. Balinimas atliekamas rudenį, tačiau jei kas nespėjo to padaryti pavasarį yra būtina nubalinti kamienus.medžio kamieno balinimas pavasarį
Vaismedžių-vaiskrūmių purškimas. Purškimas padeda apsaugoti augalus nuo ligų. Kol pumpurai ramybės būklėje reikia sunaikinti nepabudusius rauplius, dėmėtliges, moniliozes, degulius ir kitus ligų sukėlėjus. Vaismedžius ir uogakrūmius būtina nupurkšti karbamido, ypač jei to nepadarėte rudenį, ar 1 proc. vario sulfato tirpalu. Brinkstant pumpurams, kol dar neįsisenėjo ligos, obelis profilaktiškai reikia nupurkšti nuo rauplių ir grybinių ligų, kriaušes nupurkšti, kad neužpultų rūdligė, rauplės, degligė (purškiama keletą kartų kas dešimt dienų). Po žydėjimo ligos ir kenkėjai plinta dar labiau. Obelimis ir kaulavaisiais tuomet itin svarbu pasirūpinti.

Sodas artėjant pavasariui

Augalų atidengimas, tręšimas, paruošimas vegetacijai. Geriausiai sodą nuo ligų ir kenkėjų saugo tinkamas tręšimas organinėmis bei mineralinėmis trąšomis, išnaikintos piktžolės, saulės spinduliai bei geras vaismedžių vėdinimas (erdvė) suteiks Jūsų sodui grožį.
Vejos vėdinimas, grėbliavimas, skarifavimas, aeravimas. Jūsų veja yra gyvas organizmas, kuriam reikia oro, vandens, maistingųjų medžiagų ir tinkamos priežiūros, kad ji visada būtų sodriai žalios spalvos, sveika ir graži. Aeravimas būtinas pašalinti samanas, senas šaknis ir kitas organines šiukšles. Skarifavimas – supjaustomi kupstai, dirvožemyje padaromos skylutės – visa tai tam, kad veja gautų daugiau oro. Pakanka du kartus per metus (pavasarį ir rudenį) išaeruot veją ir bus pasiektas rezultatas: sutvirtės vejos šaknų sistema, pagerės augimas, vešėjimas, trašų įsisavinimas.
Augalų sodinimas. Balandžio antroje pusėje, kai jau įšalas visiškai dingęs, galima sodinti vaismedžius ir vaiskrūmius.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama