Augalai

Ežerinis meldas

Ežeriniai meldai

Gražiai apželdinti baseinėlį arba tvenkinį – ne juokų darbas. Dažniausiai auginamos vandens lelijos, nes kitų vandens augalų mes beveik nepažįstame. Nedaug jų atvežama ir iš užsienio. Dekoratyviam baseinėliui apželdinti tinka ir mūsų krašto augalai bei kultūrinės jų formos.

Ežerinis meldas botanikojeEžeriniai meldai (Schoenoplectus lacustris) – tai stambūs daugiamečiai žoliniai augalai. Virš vandens iškyla 50-250 cm. Šaknys auga grunte 20-200 cm gyliu. Plinta daugiausiai iki 10 mm storio šliaužiančiais šakniastiebiais; šaknys ilgos, jų daug.

Stiebai statūs, apvalūs, lygūs, ryškiai žali, iki 15 mm storio. Jauni augalai pirmiausia užaugina siaurus linijiškus povandeninius lapus, kurie, nelygu gylis, siekia iki 80 cm. Užaugus stiebams šie lapai sunyksta.

Žalių meldų stiebų viduje yra specialus ląstelinis audinys – aerenchima, kur tarp pertvarų gausu oro. Todėl sodindami meldus nugramzdinkite juos svareliais, kol užaugusios šaknys įsikabins į gruntą. Priešingu atveju oro pilni stiebai išplauks į vandens paviršių, šaknys nepasieks dugno ir augalas žus.

Lietuvos ežeruose auga ir melsvieji meldai (Schoenoplectus tabernaemontani). Jų stiebai melsvai arba pilkai žali. Auginami panašiai kaip ežeriniai meldai. Dažniau auginami ‘Zebrinus‘ formos melsvieji meldai gelsvai baltais skersiniais dryžiais.

Ežerinis meldasMeldų žiedynas šluotelės formos, su 2-3 viršūniniais lapais. Apatinis viršūninis lapas ilgesnis ir pratęsia stiebą, todėl žiedynas atrodo lyg užaugęs iš šono. Žiedyną sudaro daug varpučių. Jos sutelktos į puokšteles po 1-5 ant skirtingo ilgio šiurkščiabriaunių kotelių. Varputės pailgai kiaušiniškos, smailios 8-10 mm ilgio, raudonai rusvos arba rudos. Žydi birželio – ruppjūčio mėn. Vaisiai subręsta rugpjūčio – rugsėjo mėn.

Dauginti geriausiai šakniastiebio dalimis pavasarį, nors prigyja ir vasarą. Sodinama ne sekliau kaip 30 cm. Šakniastiebį su 2-4 tarpubambliais ir smulkiomis šaknimis pasodinkite į derlingą daržo žemę vazone ir užberkite nors 3-5 cm storio smėlio ar žvyro sluoksniu. Panardintą vazonėlį prispauskite akmenimis arba kabliu, kad neiškiltų į vandens paviršių.

Jeigu tvenkinys gilus (1 – 1.5 m gylio), o dugnas natūralus, šakniastiebius sodinkite į reto audeklo maišelį su derlinga žeme. Įdėkite akmenį ir nuleiskite maišą į norimą gylį. Meldai išleis šaknis per audeklo plyšius.

Ežeriniai meldai puikiai peržiemoja nepridengti, gerai auga saulėtoje vietoje. Labai gražūs ‘Albescens‘ ežeriniai meldai gelsvai žaliais išilginiais dryžiais.

Meldas (žiedynas)
Meldai prie ežero

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama