Gėlė Chrizantema (Chrysanthemum) – astrinių (Asteraceae) šeimos augalas iš Azijos.
Pagal aukštį skirstomos į žemaūges, ir aukštaūges. Taip pat pagal žydėjimą į ankstyvas ir vėlyvas. Pagal žiedus – tuščiavidures, pilnavidures, pusiau pilnavidures.
Chrizantemoms augti reikalinga puri, derlinga žemė, saulėta vieta. Persodinti pavasarį ar rudenį, tačiau prireikus, galima ir žydinčias. Dauginamos dalijant kerą ir auginiais.
Žiedai puikiai laikosi vandenyje.
Chrizantemų motininius augalus galima atrinkti jiems pradėjus žydėti, galutinai – kai peržydi. Paliekam tuos kurie buvo gražiausi, daugiausiai ūglių turėjo.
Stiebus nupjauname, palikdami 5cm. stagarėlius. Senus lapus pašalinam. Dėžes išklojam plėvele, laikraščiais ir su žemėmis dedam į dėžes vienu sluoksniu. Jei turim daugiau, tuomet galima prikasti šiltanamyje. Chrizantemos laikomos vėsiame rūsyje.
Bunda chrizantemos, žiemojusios lauke
Taip, kad iš vieno motininio augalo galima pasidaryti iki kelių dešimčių atskirų augaliukų, kurie iki rudenio suaugs į didelius ir gražius krūmus.
Lauko chrizantemos kilusios iš Korėjos. Tai atsparūs šalčiui augalai smulkiais žiedais, pražystančiais viršūnėse. Nemažai veislių žiemoja lauke. Kad krūmai būtų dekoratyvūs, juos reikia kasmet persodinti. Lauke žiemoti gali iki -15°C. Nužydėjusius ūglius nupjauti, kerelius eglišakėm pridengti. Kai kurios sunkiai žiemoja. Tokias iškasus sudėti į dėžes ir laikyti rūsyje.
Teksto komentarai