Augalai

Japoninė Lokva

Japoninė lokva

Eriobotrijų (Lokvų) genčiai priklauso 30 rūšių visžalių augalų, kurie savaime auga Azijoje. Namuose auginamos tik Japoninė Lokva (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.), kurios užsienyje dažnai vadinamos lokva arba mušmula.

Japoninės lokvos natūraliai auga drėgnuose Kinijos subtropikuose, tačiau jas nuo seno augina japonai, todėl rūšį pavadino japonine. Ir į Europą eriobotrijos buvo atvežtos būtent iš Japonijos. Pas mus jas galima auginti kaip gražų kambarinį augalą, kuris veda skanius vaisius. Be to, jos palyginti anksti pradeda derėti (4-6 m. amžiaus).

Lokva namuose​Tai nedidelis visžalis medis arba krūmas, užauga 5-8 m aukščio. Laja kompaktiška, ūgliai, lapai ir žiedynai pūkuoti. Lapai lancetiniai, dideli, iki 25 cm ilgio ir 8 cm pločio, truputį raukšlėti, tamsiai žali, blizgantys, iš apačios su rausvais plaukeliais. Pakraščiai dantyti, gyslos stambios, iškilusios. Žiedai smulkūs, sutelkti šluotelėse po 30-80 ir daugiau (iki 150) šakelių viršūnėse, balti arba kreminiai. Stipriai kvepia medumi. Augalas savidulkis, bet kryžmiškai apdulkintas dera geriau. Žydi nuo rugsėjo iki lapkričio mėn., o dera balandžio – birželio mėn. Vaisiai 3-8 cm ilgio ir 4 cm pločios, geltoni ar oranžiniai, sutelkti šluotelėse po 8-12. Juose būna po 1-3 sėklos. Vaisiai valgomi – odelė lengvai lupasi, minkštimas sultingas, saldžiai rūgštus. Švieži laikosi labai trumpai, bet tinka desertui, kompotams. Kinijoje liaudies medicinoje eriobotrijų (lokvų) lapai vartojami nuo kosulio, žiedais gydoma sloga, vaisiais – kosulys.

Japoninės lokvos vaisiaiLokvoms reikia šiltos (vasarą ne mažiau kaip 15°C) ir šviesios vietos. Šiltą vasarą galima išnešti į lauką arba balkoną. Kad gausiai žydėtų, augalą reikia rūpestingai prižiūrėti – nuolat, bet saikingai laistyti, dažnai nupurkšti kambario temperatūros vandeniu. Kas 2-3 savaitės tręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (nuo balandžio iki rugsėjo). Per gausiai laistomos eriobotrijos greitai pasensta. Žiemą laikoma šviesiai ir vėsiai 5-10°C (optimaliausia 4-6°C), laistoma saikingai, netręšiama. Pirmaisiais metais persodinama kasmet, paskui kas 2-3 metai. Jeigu nepersodinama, viršutinį žemės sluoksnį reikia pakeisti nauju.

Dauginama sėklomis ir auginiais. Sėklos sėjamos po vieną į mažus (5-7 cm skersmens) vazonėlius. Tinka daigams skirti žemių mišiniai. Galima patiems pasigaminti velėninės ir lapinės žemės mišinį (1:1). Sudygsta greitai, per 10-14 dienų. Iki rudens paauga 25-30 cm. Sėjinukai išlaiko rūšies požymius, neišsigimsta. Auginiais dauginama rudenį. Tinka sumedėję iki 15 cm ilgio pirmamečiai ūgliai su 3 pumpurais. Dauginama smėlyje 20°C šilumoje, įsišaknija per mėnesį. Galima skiepyti į eriobotrijos, gudobelės arba svarainio sėjinuką.

Augalas lokva
Lokva

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama