Augalai

Jazmino krūmas

Jazmino krūmas

Jazmino krūmas (Philadelphus) užima svarbią vietą fenologiniame kalendoriuje. Kai jie pražysta, šalnų jau nebebūna – galima drąsiai lauke sodinti net lepiausius daigus. Seniau tikėta, kad po jazminų krūmu apsigyvena laimė, todėl būtinai bent vieną pasisodinkite.

JazminasPasaulyje yra apie 50-70 rūšių ir labai daug veislių jazminų krūmų. Natūraliai jie auga Šiaurės Amerikoje, Vakarų Europoje ir Rytų Azijoje. Pas mus nuo seno auginami darželiniai jazminai, dabar galima nusipirkti ir įvairiausių tarprūšinių kultivarų. Pas mus labiausiai paplitę rusų selekcininkų sukurti augalai.

Jazminų žiedai dažniausiai auga trumpų jaunų ūglių viršūnėse, sutelkti po 3-9 į retesnes ar tankesnes šluoteles. Kai kurių rūšių jazminų žiedai labai stipriai kvepia, kitų kvapas vos juntamas, o treti bekvapiai. Žiedą sudaro 4-5 lenkti, siauri arba platūs vainiklapiai, žiedai būna paprasti, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Jazminai žydi birželio – liepos mėn., žiedynai kybo apie 2-3 savaites. Pasodinus įvairaus ankstyvumo krūmų, galima net 2 mėnesius mėgautis puikiu aromatu ir skaisčiai baltų žiedų kekėmis. Vėliausiai žydi bekvapiai ir plačialapiai jazminai (kartais net iki rugpjūčio).

Ne visi jazminai atsparūs šalčiui. Kai kuriems nebaisios net šalčiausios žiemos, o kiti apšąla, kai temperatūra nukrenta žemiau -15°C.

Darželinis jazminas (Philadelphus coronarius) užauga 2-3 m aukščio, kreminiai balti žiedeliai sutelkti į šluoteles po 5-7, labai gardžiai kvepia.
Lietuvoje labai paplitęs, plačiai auginami ir darželinio jazmino kultivarai.
Philadelphus ‘Aureus’ (var. aureus) — jauni lapai auksiniai, vėliau žalsvai gelsvi.
Philadelphus ‘Variegatus’ (var. variegata) – lapai išmarginti baltai (balti apvadai, dryželiai, o kai kurie lapai visai balti).
Pamažu plinta ir žemaūgiai jazminai, kurie paprastai neužauga didesni kaip 40-50 cm ir beveik arba visai nežydi. Jie gražaus rutulio formos. Paplitę ir pilnaviduriai darželiniai jazminai. Krūmas žydi birželį.

Darželinis jazminas (aurea)

Mažalapis jazminas (Philadelphus microphyllus) užauga 1-1.5 m aukščio. Jis išsiskiria plonais grakščiais ūgliais ir smulkiais lapais. Žiedai kvepia žemuogėmis, sutelkti po 2-3. Žydi birželio-liepos mėn.

Mažalapis jazminas (Philadelphus microphyllus)

Bekvapis jazminas (Philadelphus inodorus) žydi bekvapiais žiedais. Jie sutelkti krūmo šakelių viršūnėse po 1-3. Žydi birželio-liepos mėn. Krūmas užauga iki 2-3 m aukščio.

Bekvapis jazminas (Philadelphus inodorus)

Lemuano jazminas (Philadelphus x lemoinei Lemoine). Šio jazmino krūmo pradinikas – prancūzų selekcininkas Lemuanas (Lemoine), 1884 m. išvedęs pirmą tarprūšinį jazminų hibridą ‘Avalanche‘. Tai iki 1.5 m aukščio pasiekiantis krūmas šviesiais lapais ir baltais žiedais. Šie jazminai greitai išpopuliarėjo, nes žydėjo ilgiau ir kvepėjo stipriau negu protėviai, bet jie buvo neatsparūs šalčiui. 1909 m. išvesti jazminai ‘Virginal‘ pilnaviduriais žiedais, sutelktais tankiuose, net 10-13 cm ilgio žiedynuose. Tai iki šiol vienas iš populiariausių jazmino krūmo kultivarų Vakarų Europoje.

Pilnaviduris Lemuano jazminas (Philadelphus x lemoinei Lemoine)

Dabar išvesta labai daug puošnių ir šalčiui pakankamai atsparių Lemuano jazminų kultivarų. Jie įvairaus augumo, taip pat skiriasi žiedų kvapumu ir žiedynų ilgiu. Labai vertinami ‘Mont Blan‘ Lemuano jazminai. Puikūs pilnaviduriai žiedai auga ant pernykščių ūglių (ne viršūnėse, bet per visą ilgį) ir žydėdami beveik paslepia lapus.

Jazminą skiepyti galima nebent į kitą jazminą (pvz., kokios nors jazmino veislės įskiepį — į darželinio jazmino poskiepį). Eksperimento vardan galima pamėginti skiepyti ir į serbentą, bet sėkmės negarantuotume. Paprastai jazminai puikiai dauginasi auginiais, taigi jų skiepyti nėra reikalo.

Jazminas 'Snezhnaja lavina'Užsienyje taip pat populiarūs ‘Bicoiore‘, ‘Beauclerk‘ ir ‘Belie Etoile‘ Lemuano jazminai dvispalviais žiedais. Jų vainiklapiai skaisčiai balti, viduriukai švelniai rožiniai, o kuokeliai ryškiai geltoni.

Labai vertinami ir rusų selekcininko N.K. Vechovo išvesti jazminai. Anksti pražysta ‘Snezhnaja lavina‘. Žiedai pusiau pilnaviduriai, kvepia žemuogėmis. ‘Lunnyi svet‘ užauga vos 70 cm aukščio, žiedai pilnaviduriai, žalsvai kreminiai.

Poliot motylkov‘ žiedai originalios formos, pusiau pilnaviduriai, sutelkti ažūriniuose žiedynuose.

Miniatiūrinius jazminus ‘Karlik‘ ir ‘Gnom‘ galima sodinti net alpinariumuose ar formuoti žemus apvadus, nes jie vos 30-40 cm aukščio ir 50-80 cm pločio, tankios pagalvėlės formos.

Jazminų krūmų kultivarai dažniausiai yra tarprūšiniai hibridai (sukurti iš skirtingų rūšių jazminų).

Akademic Komarov‘ – iki 2.5 m aukščio krūmas retokomis stačiomis šakomis. Žiedai labai dideli (iki 10 cm skersmens), pusiau pilnaviduriai, plačiai išsiskleidę, bekvapiai, auga ant viso ūglio. Žydi nuo liepos vidurio ar pabaigos apie 20-22 dienas. Šalčiui palyginti atsparus, žemei nereiklus, mėgsta saulę.

Vosduschny desant‘ žydi paprastais, nestambiais, kreminiai baltais žiedeliais su ryškiai geltonais kuokeliais. Žiedai svyra žemyn ir kuokeliai atrodo lyg geltonai apsirėdę parašiutininkai. Stipriai kvepia. Krūmas iki 2 m aukščio, ankstyvas, šakos nuo žiedų išlinksta.

Komsomolec‘ pražysta labai anksti. Vidutinio aukščio, lapai tamsiai žali, žiedai pilnaviduriai arba pusiau pilnaviduriai, vainiklapiai truputį sukti. Žiedynai 7-8 cm ilgio, žiedai auga labai tankiai. Peržydėję vainiklapiai ilgai nenukrenta ir atrodo negražiai.

Snezhnaja lavina‘ užauga ne daugiau kaip 1.5 m aukščio, šakos gražiai išlenktos. Lapai nedidukai, iki 4 cm ilgio, žiedai pusiau pilnaviduriai, truputį lenktais vainiklapiais, stipriai kvepia žemuogėmis. Žydi labai gausiai, žiedai auga tankiomis didelėmis kekėmis – šie jazminai labai taikliai pavadinti. Pražysta labai anksti, šalčiui visai atsparūs.

Aukštas žydintis krūmas jazminasAugūs aukšti jazminai sodinami pavieniui prie aukštos sienos, tvoros arba vejoje, tinka neaukštoms, karpomoms ir laisvoms gyvatvorėms. Miniatiūriniai krūmai tinka apvadams, akmenų sodams, baseinui papuošti, pievelės kampuose.

Jazminai dera su hortenzijomis, veigelėmis, lanksvomis. Gražiai atrodo šalia medžių su ažūrine laja. Geltonlapiai jazminai tinka su raudonlapiais lazdynais ir klevais, dekoratyvinėmis, gegužę raudonai žydinčiomis obelimis.
Jazminai auga greitai, pakenčia pusiau pavėsį. Geltonlapius kultivarus geriausia sodinti saulėje. Jazminai tarpsta šarminėje žemėje (pH 7-9), jiems labiausiai tinka derlingas, bet nesupuolęs priemolis.

Kad jazminai gausiai žydėtų, rekomenduojama kasmet atjauninti – prie pat žemės išpjauti po keletą seniausių stiebų, o dalį likusių nupjauti truputį virš tos vietos, kur atsišakoja jauna stipri šaka. Karpoma anksti pavasarį arba po žydėjimo. Yra įvairaus aukščio ir tankumo kultivarų jazminų, kurie ir nekarpomi atrodo tvarkingai.

Pvz.: darželinis jazminas ‘Duplex (truputį pakerpami jų nežydintys ūgliai) arba virgininiai jazminai.

Jazminai geriausiai auga purioje, drėgnokoje, priemolio ar priesmėlio dirvoje. Gausiausiai žydi saulėje.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama