Augalai

Kaktusas nakties karalienė

Kaktusas nakties karalienė

Nakties karalienė (Selenicereus) gentyje yra 20 rūšių labai įvairiai atrodančių kaktusų. Tai svyrantys arba šliaužiantys augalai labai lanksčiais stiebais. Jie paplitę nuo Pietų Teksaso per Meksiką, Centrinę Ameriką, Antilų salas ir Šiaurinę Pietų Ameriką iki Argentinos. Auga atogrąžų miškuose ir upių pakrantėse.

Nakties karalienė botanikojeKai kurie nakteniai panašūs į dygliuotas gyvates – jie rangosi geltoname smėlyje ir žvilgčioja iš įskilusių akmenių. Kiti orinėmis šaknimis gali įkopti net į medžių viršūnes. Jų puikūs ir stambūs žiedai išsiskleidžia naktį. Derlingoje žemėje žydi labai gausiai. Žiedai skleidžiasi paeiliui vienas paskui kitą, todėl augalas žydi keletą dienų arba savaičių. Genties pavadinimas kilęs iš graikų mėnulio deivės Selenės vardo, nes nakteniai žydi naktį.

Didžiažiedis naktenis (Selenicereus grandiflorus) savaime auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Kaktusas dažnai vadinamas “nakties karaliene”. Stiebai ilgi, iki 2-3 m, tamsiai žali, susipynę, su 5-7 nedidelėmis briaunomis, nedideliais dygliukais ir orinėmis šaknimis. Žiedai iki 30 cm skersmens, švelniai kvepia vanile. Žiedą sudaro 75 vainiklapiai, kurie iš išorės rausvai geltoni. Viduje – 25 balti kaip sniegas, ilgi, aštrūs, spirališkai išsidėstę vainiklapiai, ir 600 grakščių, beveik švytinčių kuokelių. Žydi balandžio – birželio mėnesiais ir tik vieną naktį, nuo 23 val. iki 8 val. ryto.

Vakare žydintis kaktusasKambariuose šį kaktusą auginti nelengva, nes reikia daug šilumos, drėgno oro ir saulės. Žiedpumpurių augimas tiesiogiai priklauso nuo temperatūros ir dienos ilgumo. Žiemą 3-4 mėnesius reikia laikyti vėsiai (8-10°C), nes šilumoje prastai formuojasi žiedpumpuriai. 15°C šilumoje, kai kambarys papildomai apšviečiamas, naktenis žydi vėliau ir prasčiau. Daugiau kaip 20°C šilumoje – visai nežydi. Oro drėgmė vidutinė. Jeigu trūksta šviesos arba nepailsėjo per žiemą, augalas taip pat nekrauna žiedų. Kai susiformuoja žiedpumpuriai, naktenių kilnoti negalima, nes numeta pumpurus. Jeigu labai reikia perkelti, statykite tuo pačiu šonu į šviesą, kaip stovėjo anksčiau.

Persodinti galima visus metus į didelius vazonus su geru drenažu. Nakteniui reikia daug maisto medžiagų. Žemė turi būti derlinga ir laidi vandeniui. Tinka lengvos velėninės (daržo), labai derlingos kompostinės žemės ir stambaus smėlio (2:1:0.5) rūgštokas (pH 5) mišinys. Laistoma po 2-3 dienų, kad persodinimo metu nulūžusios šaknys truputį apdžiūtų. Vasarą laistoma gausiai šiltu minkštu vandeniu.

Naktenis jautrus druskoms, todėl trąšų tirpalo koncentracija turi būti nedidelė, apie 0.1% (1 g/ 1 litrui vandens). Naudinga tręšti mineralinėmis ir organinėmis trąšomis pakaitomis. Būtina nuolat purkšti šiltu vandeniu, retkarčiais nuplauti šilto vandens srove. Augalas stambokas, jo 2-3 metrų ilgio šakos auga į visas puses, todėl sunku namuose surasti tinkamą vietą. Naktenio dygliukai maži, bet aštrūs ir kibūs. Jam reikia atramų ir nuolat formuoti.

Dauginama pavasarį ir vasarą 10-15 cm ilgio ūgliais, kurie keletą dienų padžiovinami ir sodinami į drėgną žemę. Įsišaknija lengvai ir greitai. Kaktusą nakties karalienę galima dauginti sėklomis, jos taip pat lengvai sudygsta. Sėjinukai žydi po 5 metų.

Botanikos soduose dažnai auginamos dar kelių rūšių nakteniai

•  Selenicereus pteranthus vadinamas “nakties princese”, nes žiedai gražūs, labai balti, net iki 33 cm skersmens, bet nekvepia.
•  Selenicereus hamatus žiedai didžiausi – iki 40 cm ilgio ir 30 cm skersmens. Išoriniai vainiklapiai rudi, o vidiniai balti.
•  Selenicereus macdonaldiae augina iki 1 m ilgio ūglius. Žiedai 35 cm skersmens, taurėlapiai rausvi arba oranžiniai – raudoni, o vainiklapiai labai balti.
•  Selenicereus coniflorus žiedai balti, vainiklapiai prie taurelės žalsvo atspalvio. Ant plonų ūglių užauga iki 1 cm ilgio dygliukai.
•  Selenicereus inermis stiebai be dygliukų, tik augimo metu pasirodo reti šereliai. Žiedai balti, iki 15 cm skersmens, o vainiklapiai prie taurelės rausvo atspalvio.
•  Selenicereus nelsonii ir Selenicereus pringlei naktenių žiedai balti, iki 20 cm skersmens.

Nakties karalienė raudonais žiedais
Žydintis kaktusas

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama