Augalai

Margalapė aktinidija (savidulkė)

Margalapė aktinidija

Margalapė Aktinidija (Actinidia kolomikta) – aktinidijinių (Actinidiaceae) šeimos vijokliai iš Rytų Azijos. Užauga iki 15 metrų, o Japonijoje, Kinijoje gali užaugti iki 20 metrų.

Margalapės aktinidijos vaisiaiStiebo žievė melsvai ruda su melsvu apnašu. Metiniai ūgliai lygūs šviesiai par šviesiai rudi su daugybe žvynelių.

Lapai apvaliai kiaušiniški 5 — 15 cm ilgio ir 3 – 10 cm pločio. Viršūnė staigiai susiaurėjusi į trumpą smaigalį. Lapo pamatas plačiai pleištiškas arba širdiškas. Viršutinė lapo pusė blizganti. Iki žydėjimo lapų spalva žalia. Žydėjimo metu spalva tampa kontrastinga, atsiranda balti bei rožiniai atspalviai.

Aktinidijos vienanamės – ant vieno augalo būna arba moteriški, arba tik vyriški žiedai. Šiuo metu selekcininkai išvedę ir savidulkių veislių.

Žiedai balti, aromatingi, 1–2 cm, išsidėstę pažastyse.

Vaisiai – gelsvai žalsvos spalvos mėsingos uogos su daugybe smulkių sėklų. Valgomi.

Augalas dekoratyvus, tinka aukštiems statiniams apželdinti. Tuo pačiu tai uoginė kultūra. Aktinidijos ilgaamžės, jų nepažeidžia ligos ir kenkėjai. Išskyrus kates, kurios jaunus ūgliukus gali nugraužti iki pat šaknų. Todėl mažus augaliukus reikėtų apsaugoti tinklo tvorele ar pan. Kates gali privilioti ir nulaužtų, pažeistų šakelių kvapas.

Aktinidijos krūmas per vasarą išaugina 1 – 4 metrų ilgio ūglius.

Sodinant saulės apšviestoje vietoje uogos bus saldesnės, derlius didesnis. Kadangi augalas pakankamai atsparus šalčiui, juo galima apželdinti ir šiaurines pastatų sienas, kur kiti vijokliai sunkiai augtų. Žemė turi būti puri, derlinga ir šiek tiek drėgna. Aktinidijos nepakenčia kalkių.
Aktinidijos vaisiai sukaupia daug vitamino C. Iš vaisių verdami kompotai, uogienės ir valgomi švieži.

Aktinidijos žiedai
Žydinti aktinidija
Margalapė aktinidija (vijoklis)
Nokstančios aktinidijos vaisiai

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama