Augalai

Medlieva

Medlieva (uogas vedantis medis)

Medlievoms priklauso 25 rūšių augalai, kurie auga Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje. Jų lotyniškas pavadinimas kilo iš provansiško žodžio ‘amelanche’ – taip prancūzai vadina Provanse augančias paprastąsias medlievas. Liaudiškai ir lietuviai medlievas dažnai pavadina ameliankiais.

Tai neaukšti medžiai arba stambūs krūmai su paprastais, tamsiai pilkai žaliais lapais. Žiedų daug, žydi labai gausiai, balandžio – gegužės mėn. Rudenį prinoksta netikri uogos formos obuoliukai, jie smulkūs, nesultingi, bet saldūs. Medlievų vaisiuose yra iki 25 proc. cukraus, 12-100 mg % vitamino C, vitaminų B, karotino, organinių rūgščių, įvairių mineralų.

Šie augalai atsparūs sausrai, šalčiui, greitai auga ir greitai pradeda derėti. Be to, dera gausiai ir kasmet. Vienas augalas subrandina nuo 7 iki 13-14 kg obuoliukų. Juos surinkti nėra lengva, ypač jeigu augalas aukštas, todėl dažnai derlius paliekamas paukščiams, kurie medlievas labai mėgsta. Be to, prinoksta ne vienu metu – vaisynuose vienu metu būna prinokusių ir dar žalių obuoliukų. Skinama kasdien arba kas keletą dienų, neprinokusios uogos porą dienų panokinamos šiltai ant popieriaus (galima palikti saulėje). Džiovintomis medlievomis galima pakeisti razinas, jos labai skanios ir saldžios. Medlievų vaisiai kartu su rūgštesniais vaisiais ir uogomis tinka uogienėms ir džemams gaminti. Deja, augalo minusai nusveria pliusus, todėl medlievos dėl “uogų” sodinamos labai retai, juo labiau, kad vertingų vaismedžių ir uogakrūmių asortimentas kasmet vis didėja. Tačiau tai puikus augalas natūralaus stiliaus sodams, kaimo sodyboms ir pamiškėms, kur žmonės tampriai bendrauja su gamta. Medlievų obuoliukai vilioja įvairius paukščius, vabzdžius, o kai nukrinta, jais mielai smaguriauja ežiai.

Medlievos žiedai
Žydinti medlieva

Citrininius agurkus galima sėti lauke kartu su įprastais agurkais, bet auginti geriau atskirai, kad nesusikryžmintų.
Lauke jiems išrinkite šiltesnę vietelę. Aš iškasu du griovelius 1m atstumu. Žemė pilu į tarpą tarp vagų, todėl susidaro kauburys. Į griovį pridedu komposto, durpių ir perpuvusio mėšlo. Viską sumaišau, palieju ir sėju agurkus kas 1 m, kad augalams užtektų vietos augti ir netrukdytų kaimynams. Jeigu kažkuri sėkla nesudygo, ten persodinu tankiau augantį daigą. Sėklas užberiu žeme ir uždengiu agroplėvele. Mirkytos sėklos greitai sudygsta. Kol lauke vėsu, auginu po plėvele – ją nuimu tik ravėdama ir laistydama.

Kai sušyla ir naktys, plėvelę galima nuimti. Paprastai tokiu metu citrininiai agurkai jau ruošiasi žydėti. Augdami jie kopia į kalniuką tarp griovelių ir nukloja jį stiebais, lapais ir vaisiais. Citrininių agurkų vaisiai valgomi žali, marinuoti ir rauginti.Galima gaminti įvairių rūšių marinuotų agurkų asorti.

Medlievos medžio uogos
Medlievos vaisiai (uogos)
Medlievos uogų skynimas
Medlievos uogos
medis medlieva
Medlievos uogų derlius

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama