Jeigu pasitaikys proga įsigyti puošvą (Calliandra) – nepraleiskite jos. Tiesa, šis augalas – kietas riešutėlis, bet jeigu perprasite jo dienotvarkę, po keleto metų atsilygins pūkuotais žiedų kamuoliais.
Puošvų genčiai priklauso 200 rūšių daugiamečių augalų, krūmų ir medžių, kurie kilę iš Vakarų Afrikos, Madagaskaro, Indijos ir Pietų bei Šiaurės Amerikos tropikų ir subtropikų. Jų lapai sudėtiniai, kaip šermukšnių, daugumos rūšių – smulkūs, dvigubai karpyti, panašūs į mimozų lapus. Žiedai taip pat panašūs į mimozų žiedus, bet didesni (5-6 cm skersmens) ir dažniausiai rutulio formos.
Sėklų galima atsisiųsti iš užsienio, jų kartais pasitaiko ir specializuotose Lietuvos sėklų parduotuvėse. Prieš sėją atsargiai įskeliama (įpjaunama) luobelė, nes daigas pats nesugeba išlįsti. Sėjama į lengvą, drėgmę sugeriančią žemę, tinka durpių ir smėlio mišinys. Uždengiama polietilenu ir laikoma šiltai.
Šis egzotinis augalas nepakenčia užmirkimo ir perdžiūvimo, prastai jaučiasi, kai per sausas oras ir trūksta šviesos. Kasdien reikia patikrinti, ar žemė vazone vis dar drėgna, nes puošvos, ypač vasarą, išgeria labai daug vandens. Laistoma, kai apdžiūva viršutinis žemės sluoksnis, o viduje dar drėgna. Šis augalas nemėgsta eksperimentų, neturi humoro jausmo ir pritrūkęs vandens iškart numeta lapus. Puošvos nemėgsta tiesioginės saulės, bet joms reikia daug išsklaidytos šviesos.
Geriausiai laikyti prie lango, bet už ažūrinės užuolaidos. Joms reikia pastovios gyvenamosios vietos, nes jeigu dažnai kilnosite ir sukinėsite – nežydės, numes lapus – jie jautriai reaguoja į apšvietimą. Įdomu, kad nukrenta tik tie lapai, kurie buvo ryškiai apšviesti, o vazoną perkėlus atsidūrė prietemoje. Nakčiai puošvos suglaudžia lapukus. Kai žemė vazone ima sparčiai džiūti, dieną lapai neišsiskleidžia – taupo drėgmę.
Rudenį puošvos perkeliamos į šviesią, bet vėsesnę patalpą (apšiltintą verandą, mažiau šildomą laiptinę ar kambarį). Kad pailsėtų ir pasiruoštų žydėjimui, joms reikia bent mėnesio poilsio 12-16°C šilumoje. Vėsiai žiemojančios gėlės laistomos retai, bet žemė vazone neturi sudžiūti. Gruodį arba sausį pernešamos atgal į šiltą kambarį (18-22°C) ir netrukus pražysta. Kambaryje gausiai palaistoma šiltu vandeniu ir nupurškiama. Dėl staigios temperatūrų kaitos augalas gali numesti daug lapų, bet tai normalu. Pavasarį puošvos užsiaugina naujus lapus. Jie auga ne tik ūglių viršūnėse, bet ir kitur ant stiebo.
Puošvos žydi apie 2 mėn. Vienas žiedelis – tik 2 paras, bet žiedų labai daug, ir jie skleidžiasi vienas paskui kitą. Visus metus šiltai laikomos puošvos dažniausiai nežydi.
Teksto komentarai