Augalai

Tikrasis margainis

Laukinis artišokas (Augalas margainis)

Tikrasis margainis (Silybum marianum) – retas augalas mūsų palaukėse ir dar retesnis gėlynuose. Jis gražus – karpytais dėmėtais lapais, ryškiai raudonais ar violetiniais žiedynais, bet dygūs kaip visi dagiai, todėl nėra labai mėgiami. Tai unikalus augalas, kurį dievina kolekcininkai, darželiuose sodina žolininkai ir egzotikos mylėtojai.
Tikrasis margainis labai paplitęs Viduržemio jūros pakrančių šalyse. Ten jis vadinamas Marijos dagiu. Pasak senovės romėnų legendos, gelsvai baltos dėmės ant augalo lapų – tai Mergelės Marijos pieno lašai. Prancūzijoje žmonės praktiškesni, jie jaunais apeliais, žiedpumpuriais ir šakniastiebiais gardina salotas, o margainį vadina laukiniu artošoku. Be to, daržuose jie augina aukštas margainių gyvatvores.

Šis augalas ne tik dekoratyvus, bet ir turintis gydomųjų savybių kepenų ligoms gydyti. Vaistams naudojami jauni augaliukai, šaknys, sėklos. Šiais klausimais reikia tartis su gydytojais, vaistininkais.

Liaudies ir tradicinėje medicinoje margainis naudojamas kepenų ir tulžies ligoms gydyti. Jo preparatai švelniai valo, gydo ir stiprina kepenis, ir labai tinka žmonėms, kurie riebiai valgo, vartoja daug alkoholio, vaistų ar nikotino.

Žemei margainis nereiklus, bet nepakenčia kraštutinumų – prastai auga gryname smėlyje ir sunkiame molyje. Derlingoje, drėgnoje ir purioje lysvėje užauga puošnus ir didelis (1.2-1.5 m). Tai viemetis ar dvimetis augalas, bet savaime gausiai pasisėja. Tai viena iš priežasčių, kodėl šiam augalui reikia kruopščiai parinkti augimo vietą. Jeigu darže jam patiks, paskui neiškrapštysite. Jeigu sėklų nereikia, peržydėjusius margainio žiedynus nukirpkite, nelaukite kol sėklos subręs ir vėjas jas išnešios.

Augalas margainis
Tikrasis margainis

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama