Augalai

Citrininė Verbena

Citrininė verbena

Šio kubiluose auginti tinkamo augalo arealas nuo Urugvajaus ir Argentinos driekiasi iki Čilės.

Gamtoje šis krūmas užauga iki 5 m aukščio, kubiluose būna mažesnis. Jam būdingi laibi lancetiški lapai, kurie sutrinti kvepia citrina. Vasarą išauga smulkūs violetiniai aromatingi žiedai, sutelkti šluotelėmis.

Citrininė verbenaAugalui labiausiai patinka dalinis pavėsis. Pakanka keleto valandų saulės ryte arba vakare. Kadangi auginamas kubiluose, substratui rekomenduojama naudoti gėlėms ar kubiluose auginamiems augalams skirtą dirvožemį.

Vasarą jį galima pasodinti ir sode, bet nereikia pamiršti, kad prieš pirmąsias šalnas reikia vėl persodinti į kubilą ir įnešti į patalpą.

Lapai paprastai sudžiovinami ir laikomi pavėsyje sandariai uždarytuose stiklainiuose.

Citrinų aromato fanams galima rekomenduoti auginti citrinmedį. Nors jiems reikia šiek tiek daugiau šilumos negu citrininei verbenai, citrinmedžius taip pat galima auginti kubiluose.

Jeigu citrinmedžiai žiemoja šviesioje ir šiltoje patalpoje (ideali temperatūra 15-18 C), tai išaugina vaisius. Juose yra labai daug vitamino C. Sultys mažina temperatūrą ir pasižymi antiseptiniu poveikiu. Taip pat jie yra idealus prieskonis patiekalams ir gėrimams. Vaisiai tinka salotoms papuošti, keptai žuviai, limonadams ir kokteiliams.

Citrininės verbenos vaisiai yra ne tokie rūgštūs, bet kartesni negu citrinos. Jų žievelė nenaudojama, tuo tarpu cheminiais preparatais neapdorotų citrinų žievele paskaninami kepiniai, padažai, arbatos ir karštas vynas.

Eteriniai aliejai veikia raminamai ir malšina pilvo skausmą. Arbata skatina virškinamojo trakto veiklą, augalo lapų dedama į vonios vandenį.

Apie autorių

Justinas Pakalnis

Justinas Pakalnis

Negaliu tiksliai pasakyti, kada mane pažįstantys žmonės ėmė vadinti žolininku. Dar vaikystėje senelis visuomet pasiimdavo drauge į laukus kur jis kantriai pasakojo man apie kiekvieną žolelę, o aš įdėmiai klausydavau. Vakarais rišdavome surinktas gėrybes į pundelius ir kabindavome šiaurinėje trobos pusėje esančioje verandoje.

Teksto komentarai

Komentuoti

Reklama

Reklama